FAQ


Visbiežāk uzdoto jautājumu klāsts. Un visbiežāk izskanējušās atbildes.


Kas ir koučings?
Oficiālo koučinga definīciju var izlasīt ICF Latvia mājas lapā . Tā ir publicēta Starptautiskas kouču apvienojošas organizācijas "International Coaching Federation" Latvijas nodaļās mājas lapa. Tomēr ikdienā mēs- kouči lietojam katrs savu skaidrojumu šim jēdzienam. Nereti mēdz sacīt- cik kouču, tik koučinga definīciju. Piemēram mans variants ir: palīdzēt saprast klientam, kas ir viņa stikla kalns, kas ir tā Saulcerīte, kuru viņš vēlas tā virsotnē ieraudzīt, kura ir kāpšanai piemērotākā nogāze, kāds tam nepieciešams aprīkojums un kādas būs svinības tad, kad virsotne būs sasniegta! Arī maniem klientiem ar laiku rodas savas koučinga definīcijas.

Kā norit koučinga process?
Koučinga process ir zināmā mērā līdzīgs psihologa konsultāciju procesam. Tāpat ir klients un speciālists, tāpat ir konfidenciāla vide, tāpat ir sarunas fiksācija uz papīra. Tikai šajā gadījumā sarunas ir krietni vien lietišķākas un uz nākotni, nevis pagātni vērstas. Pie kam sesijas pierakstu ikviens klients saņem t.s. uz rokas.
Mēdz sacīt, ka, lai iegūtu ilgnoturīgu rezultātu, ir nepieciešamas vairākas koučinga sesijas. Tomēr mana pieredze rāda, ka jaunu skatījumu uz dzīvi var iegūt arī vienas koučinga sesijas laikā. Tomēr, ja vēlies šīs pārmaiņas ieviest dzīvē ātrāk un ar lielāku baudu, tad ar vienu sesiju var nepietikt. Tāpēc esmu izstrādājusi vairāku sesiju programmas, kuru mērķis ir pavadīt Tevi visā ceļa garumā- no idejas par mērķi, līdz pat tā realizācijai. Ņem vērā, ka šo programmu cena ir izdevīgāka par atsevišķu koučinga sesiju pirkšanu!
Vēl noteikti ir vērts piebilst, ka koučings var notikt gan klātienē, gan arī attālināti- izmantojot skype vai telefonu. 

Kā norit koučinga sesija?
Mūsu tikšanās reizes būs aptuveni 1 stundu gara saruna, kuras laikā es Tev uzdošu jautājumus, sadzirdēšu Tavas atbildes, un atkal uzdošu jautājumus. Jautājumi, kurus uzdošu, būs ļoti vienkārši, bet nereti grūti atbildami. Tie vedīs Tevi ārpus ierastās komforta zonas un ļaus paskatīties uz savu dzīvi no malas. No savas dzīves eksperta pozīcijas. Manis piedāvātās koučinga sesiju programmas ir veidotas tā, lai Tu pēc iespējas efektīvāk un ekoloģiskāk (attiecībā pret sevi un savām vērtībām) spētu sasniegt savu mērķi, tomēr ik reiz, uzsākot sarunu es Tev jautāšu: "Kas priekš Tevis būs vislabākais rezultāts šodienas sarunai?". Tādējādi tikai un vienīgi Tu būsi tas, kurš noteiks, pa kuru ceļu Tu dosies un cik cieši pie tā turēsies. Saruna būs pilnīgi konfidenciāla un tikai Tavā ziņā būs dalīties vai nedalīties ar šīs sarunas rezultātiem. Mūsu sadarbības noslēgumā es Tev palūgšu uzrakstīt atsauksmi. Un atkal tas būs Tavā ziņā- darīt to vai nē. Par Taviem sasniegumiem es priecāšos jebkurā gadījumā.


Kam koučings neder/ nav vajadzīgs?
Lai Tev nerastos priekšstats, ka koučings ir brīnumzāīte vai gaiss, kas nu ikvienam ir nepieciešams laimīgai dzīvei, es atbildēšu arī uz šo jautājumu. Koučings ir visnotaļ specifiska lieta, jo prasa aktīvu klienta iesaistīšanos tā procesā. Tamdēļ, koučings Tev nederēs ja:
1.Esi no tiem, kuri dzīvo ar pārliecību, ka Tu vienmēr visu zina labāk. Tev noteikti ir stingri principi un Tu pie tiem ļoti spēcīgi turies. Koučinga process prasa savu principu pārskatīšanu, vētīšanu un ļoti bieži- arī to mainīšanu. Tev tas varētu būt ļoti sāpīgi un pat neiespējami. 
2.Esi no tiem, kas meklē kādu, kam pažēloties kā dzīvē neiet, bet pats nevēlies uzņemties atbildību par savu rīcību un rīkoties. Tev 
3. Esi no tiem, kuru kāds ir atvedis pie kouča (mamma atveda bērnu, priekšnieks atved padoto, sieva vīru utt.), lai koučs novērš Tavas problēmas bez Tevis paša vēlmes ko mainīt un bez Tevis paša dalības procesā. Taču koučingā nekad nerunā par svešiem mērķiem, tikai par savējiem. Nav gudri strādāt ar sevi, lai piepildītu priekšnieka vai mammas vēlmes, jo tai jābūt tikai Tavai personīgai izvēlei.


Un ir vēl viens variants- koučings Tev nav vajadzīgs, jo esi  no tiem, kuri ļoti labi paši prot sevi sakārtot (mēdz sacīt, ka šādi cilvēki, kā Tu, lieliski prot nodarboties ar paškoučingu, nereti pat to neapjaušot). Es Tevi apsveicu! Tev piemīt lieliskas spējas! Iespējams, ka Tevī mīt kouča potenciāls un Tu vari apgūt vēl vienu profesiju :)Kur tiek apgūta kouča specialitāte un kāda ir praktizējošu kouču izglītība?
Lapas izveides laikā (2011.g.maijs) Latvijā bija divas skolas, kur to apgūt: Baltic Coaching Center (www.bcoach.lv) un Rīgas koučinga skola (www.erickson.lv/) No turienes arī lielākā daļa Latvijas kouču. Bet vēl ir arī Vācijā, Anglijā un Krievijā mācījušies Latvijas kouči. Šī ir viena no profesijām, kur mācīties un papildināt savas prasmes ir ikdiena.


Kas mani koučingā tā reāli piesaista? Kur ir tas kaifs?
Kaifs ir mirklī, kad redzu, kā klienta acis aizdegās…..kaifs ir mirklī, kad esmu blakus vērtību formulēšanās mirklim….Kaifs ir redzēt klienta sasniegumus. Un saprast, ka es tur biju blakus, atbalstīju, mudināju, iedrošināju, izaicināju.
Koučings pēc savas būtības ir vienkāršs kā pati pasaule. Līdzsvara, pieņemšanas,pozitīvisma, sadarbības un efektivitātes principi savienoti sistēmā. Esmu visu, ko mācījos, apgūstot koučingu, jau zinājusi agrāk, tikai nav bijusi iespēja to salikt sistēmā un sistēmiski to izmantot. Koučings man palīdzēja izveidot sistēmisku pieeju attieksmei pret dzīvi. Un tai pat laikā tā ir ļoti organiska pieeja, jo balstās uz dabīgiem un ilgtspējīgiem principiem.

Ja neesi atradis atbildi uz savu jautājumu šeit, lūdzu uzraksti savu jautājumu komentāros vai sazinies ar mani.

Vēlies vairāk zināt par personīgās izaugsmes iespējām? Pieraksties ziņu saņemšanai! Kā pirmo saņemsi "Lieliskās dzīves pirmo soļu" ideju un iespēju apkopojumu!


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru