trešdiena, 2024. gada 3. jūlijs

Eneagramma tievētājiem. Deviņi veidi kā ne-/ un tievēt

 Raksts sagatavots pēc www.veselam.lv pasūtījuma un tur arī pirmo reizi publicēts/

Mūsdienu pasaule jūk prātā veselīguma dēļ. Slaids, spēcīgs un veikls ķermenis ir kļuvis par kultu, kā dēļ tiek izdots kaudzēm naudas un tērēts milzums laika. Šķiet, ir tik daudz kas izdarīts, lai būtu skaidrs, ko darīt; lai būtu iespēja to izdarīt, lai būtu motivācija to darīt. Tomēr. Tomēr. Tomēr aizvien vēl ir cilvēki, kuriem ir pārlieku liels ķermeņa svars. Kāpēc tā?

Gatavojot šo rakstu, uzgāju pētījumu, kura rezultātu varētu ietērpt vienā teikumā – „Diētas strādā, ja cilvēki tās ievēro.” Tātad jautājums ir, kā ievērot? Motivācija. Viss slēpjas motivācijā. Kā? Teiksiet: „Tas taču ir skaidrs, ka cilvēki vēlas iegūt skaistu ķermeni, katrs vēlas izbēgt no veselības problēmām, kas saistītas ar lieko svaru. Tā taču ir lieliska motivācija!” Tiesa, piekritīšu. Tomēr ne visiem cilvēkiem tiekšanās pēc skaistā un bailes no veselības zaudēšanas būs tas, kas patiesi motivēs diētu ievērot.

Psiholoģiskās tipoloģijas veida eneagrammas teorētiķi aicina ieskatīties dziļāk. Nevis virspusējā motivācijā (tajā, ko apzināmies un ko stāstām citiem), bet dziļākajā jeb slēptajā motivācijā. Un tieši slēptā motivācija (jeb kaislība) ir tas, kas vienu eneatipu (tā eneagrammā dēvē psiholoģiskos tipus) atšķir no otra. Kā īsti izpaužas slēptā motivācija katrā no eneatipiem un kā tas ietekmē to attiecības ar svaru?

Vebināra ieraksts "Ēdiens. Veselība. Eneagramma"

PIRMAIS ENEATIPS JEB ĀTRS UN BEZ ŽĒLASTĪBAS 

Slēptā motivācija – dusmas, kas tiek pārdzīvotas kā sašutums, kura pamatā ir neapmierinātība.

Dusmu pamatā ir vēlme ideālo tēlu ieviest dzīvē, kas, savukārt, var novest pie fiksācijas, kas izpaužas kā nosodījums jeb kritika.

Neapmierinātība izpaužas caur iekšējo kritiku un/vai komentāru veidā attiecībā pret citiem cilvēkiem.

Pirmā eneatipa pārstāvji ir skarbi attiecībā pret savu ķermeni, viņi to mēdz salīdzināt ar ideālu. Viņi redz visas nepilnības un steidz tās labot, tai skaitā arī attiecībā uz savu ķermeni. Ēšana, gluži tāpat kā citas dzīves sastāvdaļas, tiek uztverta kā morāls akts. Ja nu tomēr pirmā eneatipa pārstāvjiem ir liekais svars, tad tas varētu būt saistīts ar tieksmi sevi par daudz apspiest. Reizēs, kad iekšējais kontrolieris atslābst (tam par iemeslu var būt pāris alkohola glāžu), pirmajam eneatipam var piemesties ēšanas mānija. Tāpat līdz liekajam svaram var nonākt, ja uzturā par daudz tiek lietots ēdiens, kurš pēc pirmā eneatipa domām ir labs vai pareizs. Šis ir tas gadījums, kad jautājums tiek risināts nekavējoties. Tiklīdz diēta ir izvēlēta, tai tiek perfekti sekots, līdz vēlamais rezultāts ir iegūts. Savukārt, ja kaut viens punkts no diētas nav izpildāms, tad šī nav tā diēta, kurai pievērsties. Tūdaļ tiek meklēta cita. Atkāpes nav pieļaujamas. 

Vebināra ieraksts par 1.eneatipa attiecībām ar ķermeni

Noskaidro savu eneatipu intervijā!

OTRAIS ENEATIPS JEB MĪLESTĪBA IET CAUR VĒDERU

Slēptā motivācija – lepnums, kas pārdzīvots kā apmierinājuma sajūta, kad šiem cilvēkiem izdodas palīdzēt citiem.

Tā savā ziņā ir vēlme padarīt sevi neaizvietojamu, un tas noved pie fiksācijas, kas izpaužas pateicības meklējumos. Otrā eneatipa pārstāvjiem ir svarīgi gan izrādīt, gan saņemt pateicību. Smaids, galvas mājiens vai mutiska atzinība – derēs jebkas.

Otrā eneatipa pārstāvji izturas pret sevi maigi, viņi mēdz piedot novirzes sava ķermeņa izskatā, jo, viņuprāt, palīdzība, kuru tie sniedz, ir daudz svarīgāka nekā viņu ārējais izskats. Visbiežāk otros eneatipus pie liekā svara noved pārstrādāšanās un pārāk liela upurēšanās.

Otrā eneatipa pārstāvji novērtē pateicību, un nereti ēdiens ir tieši tas, kas viņiem to simbolizē. Bagātīgs galds mīļajiem un pašiem sev. Tie “divnieki”, kuri jūtas nenovērtēti, var ciest no ēšanas mānijām un ar to saistītām svara problēmām. Tāpat var gadīties, ka viņi slepus mēdz pārēsties, un tuvinieki pat nenojauš, ka viņiem ir šāda problēma. Vakars asarās un ar saldējuma kasti pie televizora – šis stāsts, visticamāk, ir kopēts no kāda “divnieka” pieredzes. 

Vebināra ieraksts par 2.eneatipa attiecībām ar ķermeni

TREŠAIS ENEATIPS JEB ES ESMU VISLABĀKAIS UN ES TO ZINU!

Slēptā motivācija – pašapmāns, kad trešā eneatipa pārstāvji sāk spēlēt vienu vai otru lomu, lai iegūtu atzinību.

Tā dēļ viņi izslēdz savas emocijas un koncentrējaties tikai uz mērķi. Tā ir identifikācija ar sevis uzlaboto (daudz veiksmīgāko) versiju, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā godkāre/iedomība. Tā tiek pārdzīvota kā statusa, imidža un modes svarīgums. Ir svarīgi labi izskatīties un radīt labu iespaidu gan ar izskatu, gan ar savu kompetenci.

Trešā eneatipa pašvērtējums ir cieši saistīts ar fiziskā ķermeņa izskatu un to, kā viņus uztver apkārtējie. Gluži tāpat, kā pirmā eneatipa pārstāvji, trešā eneatipa cilvēki ir ļoti skarbi pret savu ķermeni. Atšķirība ir vien tajā, ka viņi tā rīkojas, lai saņemtu atzinību. Anoreksija vai bulīmija – tās ir kaites, ar kurām “trijniekiem” var būt darīšana, ja ir pārāk liela koncentrēšanās tieši uz sava ķermeņa tēlu. Visādi citādi trešā eneatipa pārstāvji lieliski tiek galā (tieši tā – tas ir kā projekts, kurš ir jāizpilda) ar ēšanu un veselīgu dzīvesveidu. Ja ir mērķis, tad tā sasniegšanai var tikt pakārtots arī ēšanas un vingrošanas režīms, apzinoties, ka tā ir viena būtiska dzīves sastāvdaļa. Visbeidzot veselīgs izskats – tas ir moderni un to cilvēki apbrīno. 

Vebināra ieraksts par 3.eneatipa attiecībām ar ķermeni

Noskaidro savu eneatipu intervijā!

CETURTAIS ENEATIPS JEB ĀRIŅA, KAS ATSPOGUĻO IEKŠIŅU

Slēptā motivācija – skaudība, kas tiek pārdzīvota kā iekšējs tukšums – zaudējums – man kaut kā pietrūkst.

Tā ir vēlme atgūt kaut ko ārkārtīgi vērtīgu, kā trūkst, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā skumjas. Šie cilvēki dzīvo bagātas iekšējās fantāzijas un sapņu pasaulē, salīdzinājumā ar kuru, realitāte šķiet garlaicīga, tajā kaut kā pietrūkst.

Ceturtā eneatipa pārstāvjiem ārējam izskatam ir milzīga nozīme. Viņi ir tie, no kuriem var mācīties, kā būt saskanīgiem. Jo tieši ceturto eneatipu pārstāvju izskats un rīcība atspoguļo to, kas notiek viņos iekšā. Četrinieki lielāko laika daļu atrodas sava ideālā (uzmanību – šajā gadījumā ideāls ir kaut kas unikāls, nebijis) tēla meklējumos, reizumis to skar arī svara izmaiņas. Tiesa, bažīgākiem viņiem vajadzētu būt par pārlieku lielu novājēšanu, nevis lieko svaru. Lai gan arī liekais svars var tapt par lielisku veidu, kā „bagātināt” savu emocionālo pasauli.

Vienkāršs ēdiens, vienkāršs pasniegšanas veids, vienkārša diēta vai vienkārši veselīgs dzīvesveids nav tas, kā ceturtā eneatipa pārstāvji izvēlas pavadīt savu dzīvi. Tāpat arī tas, kas ir modē. Nē, hipsters neatzīst, ka viņš ir hipsters. Viņus nevar ielikt kastītē. 

Vebināra ieraksts par 4.eneatipa attiecībām ar ķermeni

PIEKTAIS ENEATIPS JEB ES DOMĀJU, TĀTAD ESMU!

Slēptā motivācija – skopums, kas sajūtams kā pieejamo enerģijas, telpas, mīlestības u.c. resursu nepietiekamība vai ierobežojums.

Viņiem ir tieksme saglabāt esošos resursus, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā norobežošanās/noslēgšanās. Tā ir reakcija uz resursu ierobežojumu, kas liek piektā eneatipa pārstāvjiem vērtēt, kas viņam ir, kā arī izvairīties no situācijām, kad apkārtējie no viņiem kaut ko gaida, jo tas nozīmē, ka viņiem nāksies zaudēt daļu savu uzkrāto resursu.

Piektā eneatipa pārstāvji tieši tāpat kā pirmā un trešā eneatipa pārstāvji mēdz būt skarbi pret savu ķermeni. Tomēr šajā gadījumā iemesls tam ir pavisam cits. Viņiem īsti nav skaidrs, kamdēļ kas tāds kā ķermenis ir vajadzīgs. Galva – jā! Tā domā un var aizvest tālu un dziļi. Bet ķermenis? Šī mentāla fokusa dēļ viņi samērā maz rūpējas par savu ķermeni, ja vien viņu mentālās izpētes objekts nav saistīts ar ķermeni un tā sfērām (lai gan tas arī var būt bīstami, ja atceramies Šerloka Holmsa eksperimentus ar narkotiskajām vielām). Tas, loģiski, noved pie svara problēmām – gan uz vienu, gan uz otru pusi.

Tāpat arī piektā eneatipa pārstāvju dabīgais mazkustīgums nav palīgs veselīga ķermeņa uzturēšanā. Kas attiecas uz ēšanu, tai viņu dzīvē ir niecīga nozīme. Tie varētu būt kola un čipsi katru dienu, ja vien būtu pa rokai, bet, tā kā blakus reizēm gadās arī kas cits, tad ēdienkarte top „bagātāka”. Regulāras veselīgas maltītes – tas ir ārpus viņu spējām. 

Vebināra ieraksts par 5.eneatipa attiecībām ar ķermeni

Noskaidro savu eneatipu intervijā!

SESTAIS ENEATIPS JEB DZERIET PIENU, TAS IR VESELĪGI!

Slēptā motivācija – bailes, kas netiek izjustas tieši, bet izpaužas kā pastāvīga nemiera un sliktu priekšnojautu sajūta.

Pastāvīga trauksme un sajūta, ka nākotne ir neparedzama un potenciāli bīstama, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā šaubas. Tās valda pār apziņu.

Sestā eneatipa pārstāvji visbiežāk ar aizdomām vēro sava ķermeņa signālus. Vieglāk viņiem ir tos saprast, ja viņi sevi salīdzina ar apkārtējiem. Ja ģimenē (darbā, komandā, valstī, pilsētā) tā ir pieņemts, tad tā arī ir jādara. Un nevajag izgudrot jaunu divriteni. Lielākie ēšanas kreņķi ir saistīti ar paradumiem un tradīcijām. Ja tie ir veselīgi, tad viss ir kārtībā, ja nē, tad būs iemesls uztraukumam. Savu devu neveselīgo paradumu veidošanā var sniegt arī raizes. Vēlmē tās slāpēt vai mazināt var veidoties neveselīgas atkarības. Izmēģināt kaut ko jaunu? Tikpat kā neiespējami, ja nu vienīgi ļoti nopietnu draudu apstākļos.

Vebinārs par 6.eneatipa attiecībām ar ķermeni


SEPTĪTAIS ENEATIPS JEB VĒL VIENAM DESERTAM VIETA ATRADĪSIES VIENMĒR!

Slēptā motivācija – negausība – tā ir sajūta, ka pasaulē ir bezgalīgs iespēju daudzums un vajadzība tās visas izmantot.

Tas ir kā neremdināms izsalkums, virzīts uz kaut ko nākotnē, kur varēs to apmierināt. Vēlme aizpildīt iekšējo tukšumu ar baudām un pozitīviem iespaidiem, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā plānošana.

Septītnieku prāts ir aizņemts ar plāniem, kā gūt jaunus iespaidus. Gana bieži šie iespaidi ir saistīti arī ar garšām un baudām ēdiena ziņā. Labā ziņa ir tā, ka gana bieži iespaidi tiek meklēti arī jaunās fiziskās aktivitātēs. Negatīvie ķermeņa signāli tiek ignorēti, gluži tāpat kā viss cits negatīvais dzīvē. Tamdēļ nespēja sev atteikt ēdiena baudu var vainagoties ar pārlieku lielu svaru. Viņi gluži kā mazuļi nespēj sev pateikt „nē”. Ja diēta būs skarba, viņi nebūs gatavi to pieņemt. Tikai vieglās (Žaklīnas Kenedijas šampanieša diēta būtu tas, kas vajadzīgs), krāsainās, atklājumus, baudījumus un jauku pieredzi sološās pieejas būs tās, kurām septītnieki būs gatavi pievērsties. 

Vebināra ieraksts par 7.eneatipa attiecībām ar ķermeni

Noskaidro savu eneatipu intervijā!

ASTOTAIS ENEATIPS JEB KING SIZE 

Slēptā motivācija – iekāre – tā ir spēcīga vajadzība iekarot un paturēt.

Tā ir vēlme iegūt kontroli par dzīvībai svarīgiem resursiem, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā taisnīgums/vainošana. Šiem cilvēkiem ir sajūta, ka atbildība par pasauli guļ uz viņu pleciem. Šai atbildībai nav robežu un pastāvīgi ir jācīnās par to, ko vēlas iegūt.

Astotā eneatipa pārstāvji prot lieliski reaģēt. Karot. Cīnīties. Tieši tāpat notiek arī ar svara jautājumiem. Kamēr dzīve dzīvojas, ir labi. Tiklīdz pienāk signāls, ka kaut kas nav kārtībā, tad “astotnieki” izveido stratēģiju un metas cīņā! Klasiski jo-jo efekta demonstrētāji. Profilaktiska sekošana savai veselībai un svaram – tas nav viņu stilā. Vēl viņu svaru problēmām par labu nenāk viņu nespēja sev pateikt „nē”. Tiesa, šis „nē!” gan nav tas, ko nesaka sev septītnieki. Šis ir pavisam cits. Šis ir par to, ka viņi sev ļauj, jo zina, ka ir pelnījuši sev to vislabāko. Karalisko. Ekstravagantas maltītes ar bagātīgu alkohola daudzumu ir tieši tikpat enerģētiski intensīvas, kā visa viņu dzīve. 


Vebināra ieraksts par 8.eneatipa attiecībām ar ķermeni

DEVITAIS ENEATIPS JEB MIERA UN PIETICĪBAS MALA

Slēptā motivācija – slinkums – tā ir iekšējā vajadzība nerīkoties, atpūsties, pagaidīt un paskatīties, kas notiks.

Kontakta zaudēšana ar sevi un savām vajadzībām, kas savukārt noved pie fiksācijas, kas izpaužas kā bezdarbība/komforts/spītība. Tā ir pastāvīga vēlme būt mierīgam un nepiesaistītam, lai izvairītos no konfliktiem.

Devītā eneatipa pārstāvji ļoti labi apzinās to, kā viņi iederas vai neiederas apkārtnē. Lielākā daļa viņu dzīves enerģijas tiek virzīta, lai mazinātu konfliktus, tai skaitā arī tos, kurus varētu radīt apstākļi, kas saistīti ar viņi izskatu. „Labāk saplūst ar apkārtni nekā izcelties” taktika gana bieži noved pie liekā svara problēmām.

Gluži tāpat kā otra un septītā eneatipa pārstāvji, viņi var ignorēt ķermeņa raidītos brīdinošos signālus. Iet tur, kur viņus gaida. Jeb, precīzāk sakot, – plūst. Reizumis plūsma aizved viņus pie diētām, reizumis arī neaizved. Visādi var gadīties. Ēdiens nereti tiek uztverts kā komforta sastāvdaļa. Turpina ēst, jo rokai ir komfortabli kustēties no šķīvja līdz mutei. Ar pilnu vēderu ir komfortablāk. Un ērtāk ir ēst to, ko ēd visi. Lai arī viņiem to negribas vai viņiem tas negaršo. Mīļā miera labad. Cilvēki, kuriem varētu būt grūti nosaukt ēdienus, kas viņiem patiešām garšo. 


Vebināra ieraksts par 9.eneatipa attiecībām ar savu ķermeni

Ar pētījumu „Comparison of the Atkins, Ornish, Weight Watchers, and Zone Diets for Weight Loss and Heart Disease Risk Reduction” var iepazīties šeit.

Foto: no personīgā arhīva (4., 5., 6., 8. eneatipiem) un Vinetas Jaunzemes fotografētas www.vinnefoto.lv (1., 2., 3., 7., 9.eneatipiem)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru