otrdiena, 2013. gada 12. novembris

Kā tikt pie izcila plova?


Lai taptu izcilas lietas ir jābūt izciliem apstākļiem? Hmmm. Vai es tam piekrītu? Jāpadomā. Tomēr...laikam JĀ. Ir jābūt izciliem MŪSU PAŠU radītiem apstākļiem! :)

Tātad, izcila plova pagatavošanai ir nepieciešams:
1. Ideja. 
Tā mums radās kādā pilates nodarbībā. Droši vien izklausās pilnīgi "čau!"- kurš gan vingrojot domā par plovu? Kaut gan...tādā kompānijā, kādā mēs vingrojam var rasties ne tikai tādas idejas.

2. Kompānija
Tiklīdz kādu cilvēku kopienu ir saliedējis ierastais darbības veids un viņi tajā jūtas komfortabli, tie ir gatavi jauniem izaicinājumiem. Un šoreiz izaicinājums bija nevis ierastais simtnieks, īkšķīši vai vingrojums, saukts "van Damme", bet gan kopīga plova pagatavošana.  Skaitījāmies vairākas reizes un vairākiem piegājieniem- bet tā arī pie precīza skaita netikām...galu galā, kādam tam nozīme, jo galvenais rezultāts tika sasniegts:  VISI TIKA PIE PLOVA...un pat pāri palika dažiem izsalkušiem mājās palicējiem.

3.Sagatavošanās
Laikam jau būtu jāsāk ar Aizputes novada skolas būvēšanu tālos gadu simtus atpakaļ (jo tieši šajā senus laikus piedzīvojušās ēkas pagrabā TAS viss notika), bet tas nu būtu par traku. Īstenībā, ja uztaisa notikumu secību montāžu, tad vīna pagrabs ar visu saturu mums jau bija, plovam sagatavota (t.i. vairs neblējoša un neskrienoša) jēra gaļa bija- atlika tikai  izdomāt, kā uzvārīt plovu vienā kaltā 20 cilvēkiem? Šķiet, vienkāršs uzdevums kādam no Mārtiņiem- Rītiņam vai  Sirmajam, tomēr mūsu pusē nav šādu pieredzējušu zīmolu nēsātāju, lai gan netrūkst ne sirmu vīru, ne arī Mārtiņu. Īsāk sakot, pēc nelielas apdomāšanās, šim jautājumam tika nolemts pieiet ar inženiertehnisko pieeju: interneta dzīlēs atrastās receptes sastāvdaļas tika sadalītas uz tajā norādīto ēdāju skaitu un vēlreiz sareizinātas ar 20 un drusku uzmests pa virsu. Iegūto sastāvdaļu daudzums brālīgi un pēc loģikas  tika ierakstīts 20 mazās lapiņas...un katrs plova kārotājs varēja izvilkt savu plova sastāvdaļu. Protams, sastapām izbrīnas pilnu saucienu: "Kur es Aizputē dabūšu sarkanos asos piparus?", tomēr arī šis starpgadījums tika ātri atrisināts un piparu sagādnieks atrasts.

3.Iedvesmotājs
Laikam jau bez šī apstākļa nu nekādi. Jebkuram mērķim ir nepieciešams motīvs, jebkurai ābelei - ābols...un jā..šoreiz arī jebkurai patiesībai- vīns. Mūsu vingrotāju kompānijā iedvesmotāji bija pat vairāki un katrs no tiem atbildēja par savu iedvesmas sastāvdaļu. Una mūs iedvesmoja uz kopsadarbību, Varis iedvesmoja ar vīna stāstiem, bet Kaspars ar plova gatavošanas niansēm. Kā izrādījās, šis ir optimālais iedvesmotāju skaits šādā (~20 cilvēku) kompānijā, jo garlaicīgi nebija ne mirkli, lai arī pagrabos pie glāzēm, nažiem un katliem tika pavadītas teju vai 5 stundas.
Iedvesmotājs Varis vīna stāstu elementā
4.Process
Lai process noritētu ar glanci...un sajūta būtu tieši tāda, kā svētkos, ikviens šī pasākuma dalībnieks tika pie savas vīna glāzes...un, dabiski, arī pie vīna. Niansēs neiegrimšu, bet minos, ka vīniem tika doti skaitļa vārdi..un vērtējumā priekšgalā izvirzījās "Tas, nu tas otrais" :)
Tiklīdz, kā pasākuma dalībnieki bija mērķtiecīgi atbrīvoti no jebkādām šaubām, par to, ka pasākums būs vērtīga laika pavadīšana, tā viņiem tika paziņota darāmo darbu kārtību. Tieši tā: šajā reizē svētki tapa pašu rokām- ne tikai plova sastāvdaļu sagāde, bet arī plova gatavošanas process tika veikts pašrocīgi. Tiesa, dažiem gan nācās nedaudz paraudāt, jo, saprotiet paši, nomizot pāris kilogramus sīpolu, nav nemaz joka lieta! Tātad- visas sastāvdaļas tika sagatavotas un process- plova vārīšana varēja sākties.

1. Visupirms katlā nonāca jēra gaļas tauki, tieši tie, no kuriem visi vienmēr cenšas izvairīties, bet plovam tā ir pati nepieciešamākā daļa (gadījumā, ja tauku daudzums nav pietiekams, to daļēji, bet tikai daļēji var aizstāt ar eļļu). Tauki tiek pilnībā izkausēti. Un tas, ko mēdz dēvēt par dradžiem, tiek izmakšķerēts ārā. To vairs nevajadzēs (šeit mūsu suņu aplaizītos, ja tiktu pie lasīšanas)

2. Izkausētajos taukos tiek apcepts jēra kauls/-i un vesels/-i, nemizots/-i sīpols/-i. Kas pēc kārtīgas apbrūnināšanas arī tiek izcelti tieši tāpat ārā. Un arī vairs nebūs vajadzīgi.

3. Tagad kārta nomizotajiem un sagrieztajiem sīpoliem. Tos vajag reāli daudz un tie ir kārtīgi jāapbrūnina.

4. Apbrūninātajos sīpolos liek iekšā OK lieluma jēra gaļas gabalus (OK lielums- tas ir tā, kad cilvēks ar vidēja izmēra plaukstu rāda OK zīmi) un apcep ar brūnu garoziņu.

5. Tūlīt pēc tam visā šajā bagātībā tiek ievietots milzīgais notīrītu un stienīšos sagriezto burkānu daudzums (vai zinājāt, ka plova sarkanbrūnā krāsa ir tieši no tajā izšķīdušajiem burkāniem?) un sutināts. N.B. Burkānus nedrīkst rīvēt, vai griezt ripiņās vai kubiņos. Nepieciešami ir tieši STIENĪŠI apmēram rādāmā pirksta vidējās falangas garumā (cilvēks ir ar vidēja izmēra plaukstu :)).

6. Nākamais, ko pievieno plovam, ir kārtīgs daudzums specifisko garšvielu: to klāstā ir gan čilī pipars (N.B. uzmanīgi, pēc darba ar šo brīnumu, nenomazgātām rokām, ir bīstami pieskarties ādai un dies`pasarg gļotādai!), gan bārbeles (jeb godži ogas), gan kumīns, gan koriandrs, gan arī rozmarīns un rinda visādu citādu garšvielu, kādas nu sirds kāro un internets iesaka kā piemērotas plova gatavošanai. Visvienkāršākais variants ir iegādāt aitas gaļas garšvielu maisījumu.

7. Vēl pirms rīsu pievienošanas, šajā, nu jau pēc plova smaržojošajā virumā, iemērc veselas ķiploku galviņas, lai tās pievelktos ar aromātu. Šķiet, ka šim virumam ir pat specifisks nosaukums- zirvaks. Labojiet, tie, kas zin ko vairāk.


8. Ķiploku galviņas velk ārā un nu ir kārta rīsiem. Obligātā prasība- rīsiem pirms tam ir jābūt kārtīgi nomazgātiem (t.i. ūdens tiek liets tik reizes virsū un nost, kamēr nost lejamais ūdens ir kļuvis caurspīdīgs un vairs nav pienaini balts, kāds tas bija sākumā). Tātad, nomazgātie rīsi nonāk katlā, tajā tiek saspraustas ķiploku galviņas un lēnām un prātīgi pievienots ūdens- tieši tik daudz, lai nedaudz pārsegtu rīsu līmeni. Visai šitai padarīšanai liek virsū bļodu (tā, lai bļoda "iekrīt" kaltā un piespiežas tā malām) un virs tās - katla vāku. Un nu tikai sutināšanas darbs... pēc iespējas retāk cilājot, bet tomēr neatstājot rīsus bez uzraudzības. Ir pieļaujama ūdens papildināšana, jo dažādas rīsu šķirnes var dažādi sautēties un galu galā.. ne jau katru dienu vāram plovu 20 cilvēkiem!

9. Pa to laiku...var sagatavot vienkāršos salātus- tomāti+sīpoli+olīvu eļļa. Mūsu gadījumā salātiem kā piedeva ienācās vīnogas. Šķiet, pilnīgi loģisks to, salātu, kas top vīna pagrabos, papildinājums!

10. Un kad jau ar salātiem izsalkumu remdējušie vingrotāji...sāka palikt nemierīgi, un uzstājīgi sāka stumdīt līdzpaņemtajos šķīvīšos salātus uz vienu pusi, pavadot šo darbību ar uzstājīgu skatienu,  tad plovs tapa gatavs. Pilns pārsteigumu kā Šeherezādes stāsti, svelmīgs, kā baltā tuksneša saule un miesu un dvēseli barojošs kā ... ceļojums uz austrumu zemēm.Uz veselību!


PLOVA SASTĀVS:
2,5 kg jēra gaļas
2,5 kg rīsu
2.5 kg burkānu
750 g jēra tauku (daļu aizstājām ar eļļu)
10 sīpoli
6 ķiploku galviņas
2 čilli pipari svaigi
 3 ē.k.bārbeļu ogu
3 t.k koriandra sēklu
3 ē.k. kumīna
2 paciņas aitas gaļas garšvielu maisījuma
Sāls


PALDIES!
Unai par pilatistu vadīšanu

 Kasparam par plova vārīšanu un tēlaino tehniskā procesa nodrošināšanu
 Dacei par asistēšanu
Varim par pagrabiem, stāstiem un vīnu
Dainim par vīnogām
Uģim par gāzes plītiņas aizlienēšanu

......un visiem pārējiem par eļļas, sīpolu, rīsu, burkānu, tomātu gādāšanu un sagatavošanu, par būšanu klāt un kopā... Un paldies man pašai par fotografēšanu un šī stāsta izstāstīšanu. Mēs to izdarījām- tapa svētki pašu rokām! Pilnīgi noteikti- to varat dabūt gatavu arī Jūs!
Lai top!2 komentāri:

  1. Nu labs izteiksmīgs stāstiņš par mūsu plova pasākumu, paldies.

    AtbildētDzēst
  2. Uh! Spēcīgi vienreizēji! Nevaru vien iedomāties cik gards plovs iznācis.

    AtbildētDzēst