otrdiena, 2012. gada 28. februāris

Sadarbība VS konkurence


Beautiful Mind, A [DVD] [2002]Ādams Smits par sabiedrības labklājību.
Gan ka jau esat ko dzirdējuši par mūsdienu ekonomikas pamatlicēju Ādamu Smitu. Viņš bija 18.gadsimta skotu ekonomists un filozofs, kura idejas par indivīda attiecībām ar valsts ekonomisko labklājību ir kapitālisma ekonomikas pamatā. Ko tad viņš pauda? Savā darbā "Pētījums par tautu bagātības dabu un cēloņiem" (Wealth of Nations (Wordsworth Classics of World Literature) ) Smits radīja terminu "neredzamā roka", kas apzīmē it kā nekontrolējamus procesus, kas noved pie valsti pie bagātības....vai tieši otrādi- pie nabadzības. Termina "neredzamā roka" skaidrojums ir sekojošs: ikviens indivīds cenšoties celt savu personīgo labklājību, netieši ietekmē arī kopēju sabiedrības labklājību. Tiktāl viss ir skaidrs. Jo spēcīgāku cilvēku apkārtnē esi, jo spēcīgāks kļūsti pats un līdz ar to arī visa apkārtne. Tomēr, kas notiek, ja Tava personīgā labklājība ir pretrunā ar apkārtējo labklājību? Pareizi! Tad ir KONKURENCE. Izdzīvo spēcīgākais. Un ko dara spēcīgākais? Kļūst par bagātnieku. Kas tad paliek pārējiem? Arī pareizi! Apmierināties ar to, kas paliek pāri. Interesanti, kāds labums no tā ir sabiedrībai? Varat teikt- jā.....cenas top lētākas....pakalpojumu labākā kvalitātē. Interesanti būtu pavērot - kopš esam t.s. brīvajā ekonomikā- par cik lētākas ir kļuvušas IKDIENAS (t.i. pirmās nepieciešamības) preču cenas. Vai atceraties, cik maksāja maize, piens, autobusa biļete, degviela...vai vizīte pie ārsta pirms t.s. brīvās ekonomikas?  Protams, Smitam ir daudz citu ideju, kuru pielietošana, iespējams atrisinātu kādu no šobrīd aktuālajiem ekonomikas jautājumiem. Tomēr šīs vienas - varbūt tolaik (18.gs) revolucionārās idejas- izcelšana un vēl joprojām turēšana augstā godā vairs nav attaisnojama.

Stīvens Kovejs par futbola komandu.
Šī gada februārī Rīgā ar savu meistarklasi bija ieradies profesors Deivids Klaterbaks (David Clutterbuck) Eiropas Mentoringa un Koučinga Asociācijas izveidotājs. Klaterbaka interešu lokā ir vairākas ar indivīdu un sabiedrības attiecībām saistītas tēmas. Un viena no tām ir KOMANDA. Darbs komandā. Kā panākt to, lai komanda būtu efektīva? Kā izdarīt tā, lai komandas sniegtu vislabāko iespējamo darba rezultātu? Ja mēs skatītos caur A.Smita "neredzamās rokas" teorijas prizmu,  tad -dievs ar to komandu, lai tik cenšās katrs indivīds savās interesēs un gan jau tad arī komandai būs kāds labums no tā. Tomēr- cik bieži ir nācies sastapt komandas, kurās visi ir "zvaigznes", kur katrs skrien pakaļ savam mērķim un gana lielu daļu spēku tērē, lai apsteigtu savu komandas biedru, tā vietā, lai meklētu vislabāko variantu komandas mērķa sasniegšanai? Te vietā ir atcerēties Stīvena Koveja salīdzinājumu par futbola komandu*, kur katrs tās dalībnieks nodarbojas ar dievs viņu zin ko, tā vietā lai  kopīgiem spēkiem iesistu bumbu pretinieka vārtos. Komandas labklājība=bumba pretinieka vārtos. Indivīda labklājība=personīgi iesisti vārti. Nav grūti iedomāties, cik efektīva varētu būt komandas labklājības vairošana, ja šie te 14 komandas cilvēki par visu varu censtos īstenot savu labklājību. Var gadīties, ka izdodas iemānīt bumbu pretinieka vārtos. Un var gadīties, ka nē. Var gadīties, ka tā arī visu spēles laiku komandas biedri pavada cīnoties par bumbu savā starpā.

Deivids Klaterbaks par komandas darba efektivitāti.
Saprotot šo pretrunu... un šādas pretrunīgas darbības sekas, lielākā daļa efektivitātes pētnieki jau ir nonākuši pie secinājuma, ka vislielākais spēks ir meklējams nevis konkurencē, bet gan SADARBĪBĀ. Kad katrs nodarbojas ar to, kas viņam sanāk vislabāk, realizē sevi, ļauj citam nodarboties ar to, kas viņam sanāk vislabāk un realizēt sevi, bet visiem sadarbojoties, sasniegt ko vairāk, kā vienkārši personīgo labumu. Arī Devids Klaterbaks savā meistarklasē pieskārās šim jautājumam- kā iegūt izcilu komandas darba rezultātu. Un viens no būtiskākajiem viņa izceltajiem punktiem bija- KOPĒJAIS KOMANDAS MĒRĶIS. Tikai tad, ja komandai ir kopējs mērķis, ar kuru ir saskaņots indivīda mērķis, tikai tad ir iespējams izcils komandas darba rezultāts. Šķiet, loģisks ir jautājums- kā panākt šo mērķu saskaņojumu? Kā vienu no risinājumiem Deivids Klaterbaks piedāvā kopējo komandas vērtību radīšanu, tādējādi dodot iespēju katram tās dalībniekam sajust komandu kā drošu vietu sevis realizācijai. Viens no veidiem, kā meklēt un atrast komandas kopējās vērtības ir komandu koučings. Par šo tēmu Deivids Klaterbaks ir sarakstījis vairākas grāmatas** un arī pats darbojas kā komandu koučs. Arī Latvijā šāds pakalpojums- komandu koučings- ir pieejams. Vēl vairāk: ir iespējams apgūt gan komandas kouča prasmes un pielietot tās kā ārpakalpojuma sniedzējam, gan arī apgūt šādas prasmes un izmantot tās kā savas komandas vadības stilu. Jebkurā gadījumā- iepazīstot un atklājot vislabākās komandas sadarbības iespējas- ieguvēji būs visi, gan indivīds, gan arī sabiedrība jeb komanda.

Paldies Deividam Klatrebakam par meistarklasi un paldies filmas "Brīnišķais prāts" autoriem par spēli ar Ādama Smita teoriju!

*Stīvena Koveja grāmatu, kurā aprakstīts tekstā minētais salīdzinājums The 8th Habit: From Effectiveness to Greatness angļu valodā var iegādāties šeit:
 **Deivida Kalterbaka vienu no grāmatām Coaching the Team at Work angļu valodā var iegādāties šeit:


Filmu "Brīnišķais prāts" Beautiful Mind, A [DVD] [2002] angļu valodā var iegādāties šeit:

Vairāk par Ādama Smita neredzamās rokas teoriju angļu valodā var uzzināt šajā grāmatā:

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru