otrdiena, 2011. gada 16. augusts

Filmas, kuras maina...un liek mainītiesFilmu saraksts, kuru esmu veidojusi pēc principa: izskatās, ka būtu labi to noskatīties :). Bet ja nopietni- vadmotīvs šī saraksta veidošanā ir bijis- filmas, kas transformē uzskatus. Dažas no tā jau esmu noskatījusies. Dažas vēl gaidu satiekam. Un esmu atvērta šī saraksta papildināšanai. Kādu filmu ieteiktu Tu?


Skrien, Lola, skrien (1998)Run Lola Run [DVD] [2000] Kādam jaunam vīrietim steidzami nepieciešams 100.000 marku, citādi gangsteri ar viņu izrēķināsies. Viņa draudzene Lola dodas ceļā, lai sadabūtu nepieciešamo summu un glābtu mīļoto. Jaunais režisors Toms Tikvers šo mīlas stāstu izstāsta trīs variantos ar dažādiem atrisinājumiem. SKRIEN, LOLA, SKRIEN! pirmkārt ir spēle ar kinematogrāfa līdzekļiem, kas vienlaikus arī dokumentē kādu mīlestību.

Murkšķa diena (1993) Groundhog Day [DVD] [1993]   Laika ziņu lasītājs pēkšņi apjauš, ka dzīvo vienu un to pašu dienu pēc kārtas. Sākumā viņam tas liekas ļoti aizraujoši un viņš mēģina gūt no tā labumu, tomēr vēlāk vīrietis saprot, ka tas ir lāsts, jo visa dzīve viņam jāpavada vienā vietā, redzot cilvēkus katru dienu darot vienu un to pašu...

Baltā brāzma (1996). White Squall [DVD] [1996]  1960. gada rudenī trīspadsmit jauni vīrieši, kas uzņemti Okeāna akadēmijā, elitārā jūrnieku sagatavošanas mācību iestādē, dodas piedzīvojumā, kam lemts pārvērst visu viņu dzīvi. Viņi intensīvi mācās, gadu dzīvojot jūrā kā brigantīnas „Albatross” apkalpe. Leģendārā ceļojuma laikā zēni kļūst par vīriem, izzinot Karību jūras un Klusā okeāna dienvidu noslēpumus.Atmaksāt ar labu (2000). Pay It Forward [DVD] [2000] Mazā Trevora ģimene būtu uzskatāma par nelabvēlīgu- viņa māte ir alkoholiķe, tēvs, kad vēl dzīvoja kopā ar sievu, mēdza palaist rokas. Taču zēnu ierosina kāds skolā uzdots neparasts mājas darbs- izdomāt veidu, kā praktiski uzlabot pasauli, un īstenot to. Tā Trevoram rodas ģeniāla ideja- ja kāds tev ir izdarījis ko labu, tā vietā, lai "atmaksātu ar labu", izdari labu trim citiem cilvēkiem un lūdz viņus rīkoties tāpat! Un drīz vien redzēsi- pasaule kļūs par labāku vietu! Sapņo lielus sapņus, bet sāc ar mazumiņu.


Bēgšana no Šoušenkas (1994). The Shawshank Redemption [DVD] [1995]  Filmas sākumā dzirdamie aplausi un izsaucieni izklausās kā sajūsminātās publikas prieks par savas komandas uzvaru kādā sporta spēlē. Bet – tā Šoušenkas cietuma ieslodzītie sagaida notiesātos, kuri turpmāk mitināsies aiz šiem mūriem. Ar ķēdēm saslēgto arestantu rindā ir arī kādas lielas bankas bijušais viceprezidents Endijs Difreins. Tiesa piespriedusi viņam cietumā pavadīt visu atlikušo mūžu divas reizes – "divus mūža ieslodzījumus". Tāds sods par to, ka Endijs nogalinājis sievu un viņas mīļāko. Cietumā Endijam nākas iziet visus elles lokus, tomēr ar laiku viņa dzīve kļūst vieglāka. Cietuma priekšniecība prot novērtēt bijušā bankas darbinieka prātu un zināšanas finansu jautājumos, lūdz un uzklausa viņa priekšlikumus un apsvērumus naudas lietās. Tas viss Endijam nodrošina zināmus atvieglojumus sūrajā cietuma dzīves ikdienā. Un ļauj rūpīgi pārdomāt un sagatavot kādu savu plānu… Filmā par visu stāsta notikumu aculiecinieks - melnādainais arestants, kas kļuvis par Endija tuvu draugu. Vārti (2005). Goal! [DVD] [2005]  Kad 10 gadus vecais Santjago šķērsoja Meksikas robežu, lai nokļūtu Amerikā, viņam piederēja tikai divas lietas - futbola bumba un Pasaules kausa futbolā fotogrāfija. Uzaudzis Losandželosā un strādājis visdažādākos darbus, Santjago kaislīgi nodevās futbola spēlei un saglabāja sevī sapni kļūt par profesionālu spēlētāju. Pamanīts kādā vietējā mačā, Santjago tiek uzaicināts uz Anglijas premjerlīgas klubu "Newcastle United", kur viņu gaida galvenie pārbaudījumi. Jaunajam latīņamerikānim ir jāpierāda, ka savas uzvaras vārtu gūšanai viņš ir gatavs uz visu gan laukumā, gan personīgajā dzīvē.
Filmā piedalās arī reālas futbola zvaigznes: David Beckham, Zinédine Zidane, Raul un komandas Newcastle kapteinis Alan ShearerKad sapņi piepildās (1998)What Dreams May Come [DVD] [1998]  Kriss un Anija dzīvo laimīgu dzīvi kopā ar viņu abu brīnišķīgajiem bērniem. Diemžēl viņi zaudē abus bērnus autokatastrofā un pēc dažiem gadiem arī Kriss iet bojā citā autokatastrofā. Acumirklī pēc avārijas Kriss nonāk debesu valstībā, kur viņš satiek Albertu, kas iepazīstina viņu ar Paradīzi. Krisam rodas iespēja vēlreiz satikt savus bērnus. Tajā pat laikā viņa sieva, bēdās par viņas uzticamā vīra traģisko nāvi, izmisuma brīdī nolemj izdarīt pašnāvību. Taču viņas dvēsele nonāk pasaules vistumšākajā vietā - ellē. Bet mīlošajām sirdīm noteikti ir jāapvienojas debesīs. Tādēļ Kriss ar Albertu dodas pašā elles peklē, lai glābtu savu sirdsmīļo no lāsta, par kuru viņa nemaz neapzinās... Filma ieguvusi Oskaru


Tukšā māja (2004). Empty House. 3-Iron [DVD]  Jauns klaidonis mēdz ievākties svešinieku mājās dzīvot tur, kamēr saimnieki ir prom. Viņš pavada nakti vai dienu, savādā veidā atmaksājot par viesmīlību- izmazgā veļu vai veic sīkus labošanas darbus. Viņa dzīve izmainās, kad viņš "uzskrien" kādai skaistai sievietei, kur ir gatava bēgt no nelaimīgas un nepanesamas laulības.Memento (2000). Memento [2000] [DVD] Leonarda sievas slepkava pamanījās ievainot arī viņu. Pēc galvas traumas Leonards cieš no atmiņas zuduma, viņš neatceras neko, kas nesen noticis. Taču sievas nāve ir jāatriebj, tādēļ Leonards ar fotogrāfijas, tetovējumu un it kā pazīstamu cilvēku palīdzību cenšas saprast, kas notiek.Kāds pārlidoja dzeguzes ligzdu (1975). One Flew Over The Cuckoo's Nest [1975] [DVD] [1976]  McMurphy ir vairākkārt tiesāts vīrs, kas kārtējo reizi nonāk cietumā – šoreiz par izvarošanu, kad izrādās, ka viņa draudzene ir melojusi par savu vecumu – viņai patiesībā ir nevis 18, bet tikai 15 gadi. Negribot pavadīt laiku cietumā, Mc Murphy pārliecina sargus, ka ir pietiekoši jucis, lai viņam tiktu sniegta psihiatriskā palīdzība, un tiek nosūtīts uz slimnīcu.  Viņš tur iejūtas pārsteidzoši labi, un viņa savādākais dzīves redzējums patiesībā palīdz sasniegt progresu ārstēšanā vairākiem pacientiem. Māsiņa Ratčeda kļūst par Mc Murphy personīgo krustu, kas jānes, kad viņa pretošanās ierastajai slimnīcas kārtībai māsiņu ir pamatīgi nokaitinājusi.


Mehāniskais apelsīns (1971). A Clockwork Orange [1972] [DVD] [1971]  Filma uzņemta pēc Entonija Bērdžesa romāna. Darbība risinās netālā nākotnē. Aleksandrs dzīvo ar saviem vecākiem, viņš klausās Ludvigu Van Bēthovenu, pavada laiku ar draugiem piena bārā un naktīs izvaro, nogalina un pazemo bezpalīdzīgus pilsoņus kopā ar savu bandu. Kolēģi nolemj ambiciozo Aleksu nogrūst no ceļa, un viņš nokļūst cietumā. Tur viņš piekrīt iziet valdības organizētu eksperimentālu terapiju, kam vajadzētu radīt riebumu pret jebkādu vardarbības izpausmi. Palicis bez zobiem, Alekss iznāk brīvībā, bet pagātne nepiedod.Stalkers (1979). Cталкер Stalker [DVD]  Blakus nenosauktai pilsētai ir vieta, ko sauc par Zonu, kurā atrodas Istaba, kur iespējams piepildīt visas vēlēšanās un ceļš līdz kurienei ir bīstams un tikai daži izredzētie, tādi kā Stalkers, mūs tur var nogādāt.


Apjukusī Anna (2007). Caótica Ana (Chaotic Ana) [DVD] (2007) (Spanish Import)  Jaunā gleznotāja Ana uzaugusi alā Ibizā. Pārdodot savus darbus ielu tirdziņā, viņa iepazīstas ar Justīni (Šarlote Remplinga), kura uzaicina meiteni doties viņai līdz uz Madridi. Ana apmetas Justīnes izveidotajā mākslinieku komūnā, sadraudzējas ar feministiski noskaņoto videomākslinieci Lindu un piedzīvo īslaicīgas attiecības ar gleznotāju Saīdu. Anu sāk mocīt biedējošas vīzijas, un viņa piekrīt hipnozes seansam. Tā sākas Anas ceļojums savas apziņas pagātnē, atmiņās par viņas iepriekšējām dzīvēm, kuras visas neizskaidrojamu iemeslu dēļ traģiski aprāvušās 22 gadu vecumā.


Mirušo dzejnieku biedrība (1989). Dead Poets Society [DVD] [1989]  Ņujorka.1959. gads. Skola, kur mācās priviliģētu ģimeņu dēli. Mācību gada sākumā katrs tētis un māmiņa savu lolojumu nodod drošās rokās, zinot, ka viņus pienācīgi sagatavos dzīvei. Vismaz tā viss ir paredzēts. Vienīgi – angļu valodas skolotājs ir kā no citas pasaules. Džons Kītings iegājis literatūras pasaulē, tur saticis un iepazinis cilvēces dižgarus, prot baudīt viņu domu brīvību, plašumu, ko paver atziņas un atklāsme. Pa šo ceļu viņš vada arī savus audzēkņus, liekot viņiem iepazīt sevi, atklāt savas spējas un spēkus, izbaudīt paļāvību, ko dod uzticēšanās un uzticība. Domāt par pasaules plašumu un nākotnes iespējām. Domāt ne ar aprēķinu, bet jūtot brīvības baudu. Kā apliecinājumu savai spējai izprast un cienīt gara brīvību un tradīcijas puiši nodibina "Mirušo dzejnieku biedrību". Ar īpašām savstarpējām attiecībām, ar rituāliem.  Tas ir pārdrošs mēģinājums izlauzties no sava laika nosacījumiem, no sabiedrībā valdošajiem pieņēmumiem. Attiecīgi reaģē gan skolas vadība, gan vecāki, jo jūt apdraudētu savu ietekmi… Reaģē kategoriski un nežēlīgi…

Trase 60 (2002)Interstate 60 [2002] [DVD]  Filmas galvenais varonis is Nīls - bagāta jurista dēls, kas vēlas nodarboties ar gleznošanu, bet kura tēvs uzskata, ka Amerikai nekad nebūs par daudz labu juristu un ka dēlam ir jāiet tēva pēdās. Saņēmis dzimšanas dāvanā no tēva sarkanu BMW kabrioletu (tēva mīļotā marka), Nīls izmanto savu dzimšanas dienas vēlēšanos, lai viņam tiktu dotas kādas atbildes uz dzīves pamatjautājumiem. Un - kur gadījies kur ne, tieši viņam blakus atrodas vīrs, kurš spēj piepildīt vienu katra cilvēka vēlēšanos - tips vārdā O.W. Grant. Vēlāk lieta pavēršas tā, ka Nīls saņem uzdevumu nogādāt kādu paciņu uz mistisko pilsētu Danveru (nevis Denveru), pa kuru jābrauc pa starpštatu šoseju numur 60, kura neeksistē kartēs, un pa kuru iespējams nokļūt ļoti, ļoti dīvainās vietās.

Likteņa kungs (1990)Mr Destiny [DVD] [1990] [Region 1] [US Import] [NTSC]  Vienkāršam kalpotājam Larijam salūzt auto. Viņš apstājas ceļmalas kafējnīcā un gaidot palīdzību nolemj ieraut kādu mēriņu. Larijs žēlojas bārmenim par savu neizdevušos dzīvi: ja vien viss būtu noticis savādāk... Noslēpumainais cilvēks pie bāra letes klusējot uzklausa viņa stāstu. Sākot ar šo mirkli Larija liktenis ir pilnībā izmainījies. Tagad viņš ir viens no veiksmīga uzņēmuma  vadītājiem, tam ir lieliski auto un skaistule sieva. Veiksminiekam ir tikai viena vēlēšanās- atgriezties pagātnē......

Kaija, vārdā Džonatans Livingstons (1973). Jonathan Livingston Seagull [DVD]   ......saturs atsedz to priekškaru, kas aizplīvuro slēptus, īpašus sapņus, ko dziļi sirds dziļumā glabā katrs no mums – par iespēju sasniegt iekšējo brīvību, sajūtu par dzīves jēgas esību, iegūt plašu skatījumu un izpratni par pasauli, nepārtrauktu kustību ceļā uz pilnību. Kopā ar Džonatanu mēs saprotam, ka šajā pasaulē nav nekā neiespējama, viss ir atkarīgs tikai no gara spēka un gājēja mērķtiecības. Te līdzībā ir attēlota iziešana ārpus tādas sabiedrības lietu kārtības, kurā valda merkantilisms, savtīgas intereses, bezjēdzīga dzīves rutīna – bez jelkāda garīga pamata un mērķa. Stāstā iezīmēta ideja par tādas sabiedrības izveidi, kurā varētu dzīvot un garīgi pilnveidoties tiecīgi cilvēki.

Forests Gamps (1994). Forrest Gump [DVD]  Forests Gamps ir neparasts puisis, kuru droši vien būtu iespundējuši  garīgi atpalikušo skolā, ja ne viņa māmiņas ticība savam dēlam.  Bērnībā Forests pārvietojās ar speciālām kāju stutēm, bet, kad tās vairs nebija nepieciešamas, izrādījās, ka Forests var skriet ātrāk par jebkuru citu. Pateicoties šīm spējām, Forests sāk spēlēt amerikāņu futbolu un, pateicoties amerikāņu futbolam, Forestu uzņem koledžā. Vēl Forests karos Vjetnamā, kļūs par varoni, miljonāru, iemīlēsies, skries apkārt pasaulei un tajā visā pratīs saglabāt patiesi gaišu dvēseli...misteru Džeimsu.

Spēle (1997). The Game [DVD] [1997]  Kādam bagātam vientuļniekam brālis dzimšanas dienā uzdāvina nebijušu dāvanu- iespēju piedalīties augsti ekskluzīvā, interaktīvā spēlē.....kas sākas kā spoguļu un dūmu saspēle, bet ātri pārvēršas par kaut ko ļaunu un dzīvi apdraudošu

Iepazīstieties, Džo Bleks (1998)Meet Joe Black [DVD] [1999]    Bagātā un ietekmīgā avīžu magnāta dzīvē parādās Nāve brīnišķīgi skaista jauna un ekscentriska cilvēka Džo Bleka veidoā. Nāve, kas ir piekusis no saviem ikdienas pienākumiem, piedāvām magnātam interesantu darījumu: magnāts kļūst par Džo pavadoni dzīvo pasaulē, kur tas plāno pavadīt savu atvaļinājumu.

Klauvējot pie debesu durvīm (1997)Knockin' on Heaven's Door  Vācu režisora Thoma Jahn filma par diviem nedziedināmi slimiem vīriešiem Rūdiju un Mārtinu, kuri satiekas slimnīcā. Viņiem atlicis dzīvot tikai īsu brīdi, kurš ir jāizmanto. Kad Mārtins izdzird, ka Rūdijs nekad nav redzējis jūru, viņu aizraujošais ceļojums sākas.

Džumandži (1995). Jumanji [DVD]  Nejauši atradis galda spēli ar nosaukumu - džumandži, Alans Perišs, draudzenes acu priekšā tiek ievilkts spēlē - džungļos. Ilgus gadus viņš klejo spēlē, līdz divi pusaudži atroda džumandži un Alanu atbrīvo. Bet kopā ar Alanu reālajā pasaulē izkļūst arī burvestība un daļa džungļu.


Amēlija (2001). Amelie [DVD] [2001]  Burvīga filma par meiteni Amēliju, kura dzīvo pašas radīto sapņu pasaulē. Taču notiek kas tāds, kas liek viņai saprast, ka savs liktenis jāveido pašai. Meitene nolemj radīt laimi pašas rokām. Viltīgiem paņēmieniem viņa sāk pārveidot pasauli tā, lai visi labie cilvēki varētu īstenot savus mērķus un būtu laimīgi.

Klikt! (2006) Click [DVD] [2006] [2007]  Maikls Ņūmens ir tipisks darbaholiķis, kurš maz uzmanības velta savai ģimenei par spīti tam, ka viņam ir burvīga sieva un tikpat burvīgi bērni, kas prasa uzmanību tieši tad, ka par visu vairāk pasaulē gribas paskatīties televizoru. Starp citu, televizoru ieslēgt arī nemaz nav viegli, jo uz galdiņa ir pultis visam, tikai ne TV. Maiklam gadās necerēta laime, jo veikalā viņš atrod universālu pulti, kas der visam! Par vēl lielāku laimi izrādās, ka pults kontrolē tiešām visu - var nogriezt klusāk sievas balsi, var no kadra aizvākt bērnus, tikt galā ar priekšnieku, var galu galā patīt savu dzīvi uz priekšu un atpakaļ.

Noslēpums (2006). The Secret[DVD]  Filma , kurā dažādu nozaru pārstāvji stāsta par to, kā ir iespējams, izmantojot pievilkšanas spēku, iegūt visu to, ko cilvēks patiesi vēlas. Filma ir iespaidojusi lielu daļu to skatītāju, kas to ir redzējuši. Vairumā gadījumu, noskatoties šo filmu, rodas vēlme sekot līdzi savai domai. Sāk parādīties Pozitīvās Domas Kults, kur cilvēki sāk dzīvot saskaņā ar labu domu.

Ko pie joda mēs zinām? (2004) What The Bleep Do We Know!? [DVD]  Ko mēs vispār zinām par pasauli, mūsu dzīvi un mums pašiem? Fotogrāfe Amanda nejauši nokļūst fantastiskā kvantu fizikas pasaulē un sāk iepazīt pasauli, atklājot sev patiešām pārsteidzošus faktus.

Velns Pradas brunčos (2006). The Devil Wears Prada [DVD] [2006] Runway Magazine- modes pasaules svētais Grāls, kuru vara tikai un vienīgi Pradā ģērbtā Miranda Prīstlija, ir daudzu jaunu meiteņu sapņu darba vieta. Būt par Mirandas asistenti nozīmē redzēt modes aizkulises, valkāt dizaineru drēbes, bet arī tikt līdz nemaņai izdzītai, pazemotai (bet nepamanītai) dažādos darba uzdevumos, taču jorpojām miljons meiteņu būtu gatavas šī darba dēļ nogalināt. Endija, jaunā asistente, šajā pasaulē nonāk pilnīgi nesagatavota- viņai nav augstpapēžu kurpes, viņa pat īsti nezina, kas ir Runway Magazine un kāda ir tā nozīme. Uzsvērti neievērotai no priekšnieces puses, viņai ir jālaužas cauri modes pasaules džungļiem.

Itālis (2005)Итальянец. The Italian [2005] [DVD]   Bezbērnu ģimene no Itālijas atbrauc uz provinces bērnu namu Krievijā, lai  izvēlētos bērnu adopcijai. Sešgadīgo Vaņu, kurš ir iepaticies ārzemniekiem, bērnunama iemītnieki sāk saukt par „itāli”. Puiša nākotne šķiet saulaina pārtikusi dzīve Itālijā, bet asinsbalss nedod miera: puika nolejm atrast savu īsto mammu.

Laika gars (2007). Zeitgeist: The Movie [PAL]  Filma sastāv no trīs daļām. Pirmā no tām veltīta kristietības atmaskošanai. Otrā: 11.septembra atmaskošanai. Trešā: baņķieru un finansistu sazvērestības atmaskošanai.

Tiesības uz laimi (2006). The Pursuit Of Happyness [DVD] [2006] [2007] Ir 1981.gads- Kriss Gārdners ir pārliecināts, ka naudu var nopelnīt ar neatlaidību. Tomēr viņa bizness- kaulu skenēšanas aparātu tirdzniecība izrādās neveiksmīgs, jo par šo dārgo aparātu ārsti nav gatavi šķirties no milzu naudas. Kamēr Kriss diendienā apmeklē slimnīcas, lai pārdotu savu preci, viņa sieva strādā 2 maiņās, lai nodrošinātu iztiku ģimenei un mazajam dēliņam. Tomēr vairāk par naudu Kriss vēlas ndorošināt laimīgu ģimenes dzīvi- viņš kļūs par brokeri. Taču apmācību kurss ilgst 6 mēnešus un tikai viens no 20 kursantiem iegūs kāroto darba vietu. Bet, lai cik grūti tēvam un dēlam neklātos, Kriss un Kristofers ir lielisks atbalsts viens otram un sapnis par pelnītu laimi pārtop īstenībā. Filma balstīta uz patiesiem notikumiem par cilvēku, kurš, pateicoties savai apņēmībai kļuva par miljonāru.

12 (Divpadsmit. Двенадцать) (2007) 12 [DVD] [Region 1] [US Import] [NTSC] Stāsts par 12 zvērinātajiem, kuriem jāizlemj vai čečenu jaunietis ir vainīgs sava audžutēva, Krievijas armijas virsnieka, noslepkavošanā. Darbības galvenā līnija noris skolas sporta zālē, kas tiek izmantota kā zvērināto apspriežu telpa, paralēli laiku pa laikam tiek iepīti kadri ar Čečenijas specifiku (apšaudes, nemiernieki, jaunieša vecāki) un tiesājamā uzturēšanās kamerā. Ja sākotnēji nostāja jautājumā vainīgs/nevainīgs ir 11/1, tad pamazām zvērinātie savu nostāju maina, savstarpējā saskarsmē atklājot savus dzīvesstāstus, stereotipus un arī Krievijas īstenību, kad iebraucēju dēļ krievs vairs nejūtas saimnieks savā zemē. S.Garmaša paustais šovinims attiecībā uz ebrejiem un kaukāziešiem liekas tik ticams, ka nav pat jādomā par aktierspēli kā vienu lielu izlikšanos. Darba koncepcija nav jauna, jo tas ir S.Lumet'a 12 Angry Men rīmeiks, tomēr Krievijas specifika piešķir visam ļoti aktuālu un nesamocītu skanējumu.


Revolveris (2005). Revolver [DVD]   Džeiks Grīns ir pieredzējis un azartisks spēlmanis, kuram ne vienmēr atļauj spēlēt kurā katrā kazino, jo viņš laimē daudz biežāk nekā citi. Tomēr kādu vakaru viņš sēž pie viena spēļu galda ar kriminālās pasaules autoritāti Dorotiju Maču viņam piederošā kazino. Mača mekad nezaudē, jo visi baidās viņu apspēlēt. Taču Džeiks uzdrīkstas ne tikai uzvarēt bosu, bet arī viņu izaicināt. Mača pavēl Džeiku nogalināt – sākas spraiga un neparedzama spēle, jo arī Džeikam ir savs plāns.

Savvaļā (2007). Into the Wild [DVD] [2007]  c koledžas absolvēšanas, Kristofers Makendelss atstāj savu komfortablo dzīvi, lai dotos sevis atklāšanas ceļojumā un meklējot mieru Amerikas mežotnē. Interesanti, ka daudzas pagājušā gada labākās filmas liek ļoti lielu uzsvaru uz Amerikas dabas skaistumu. Šķiet, Into The Wild to dara visizteiktāk, bet šajā gadījumā tas ir saprotams, jo tas palīdz pasniegt filmas domu (vienmēr ir savādāks dzīveisveids un skaistās dabas ainavas šeit parāda to dzīves daudzveidību). Into The Wild ir ļoti iedvesmojoša filma tādā ziņā, ka tā liek saprast, ka dzīve ir jādzīvo un vienmēr jāseko saviem mērķiem. Es ceru, ka citi skatītāji nepārpratīs un nepadomās, ka filma rosina katru cilvēku doties dzīvot savvaļā, un, ka tas ir vienīgais veids kā dzīvot pa īstam. Tas ir tikai Krisa Makendelsa dzīvesveids un filma rāda, ka katram tas var būt savs. Patika, ka bieži filmai bija tāda nedaudz sapņaina noskaņa un arī pats stāsts ir pasniegts diezgan sarežģītā un jauktā veidā, kas Into The Wild padara īpatnēju un ļauj tai izpausties fantastiskos veidos. Liekas, ka pirmo reizi man tik ļoti patika Emile Hirsch aktierspēle, arī pārējie aktieri izdara lielisku darbu. Into The Wild ir patiesa, dabiska, sirsnīga un ļoti cilvēcīga filma, kuru es nevienam neiesaku palaist garām.

Brazīlija (1985). Brazil [1985] [DVD]  Orvelam līdzīgā vīzijā par nākotni cilvēkus pilnībā kontrolē valsts, toties tehnoloģijas palikušas 20. gadsimta 70. gadu līmenī. Sems Lovrijs ir ierēdnis, kas reiz ielaiž kļūdu kādā no biroja papīriem. Kļūda noved pie tā, ka tiek arestēts nevainīgs cilvēks. Sems cenšas kļūdu labot un pats kļūst par valstij nevēlamu personu.

Mironis (1995). Dead Man [DVD]  Latvijā Džarmuša vārds ārpus šaurā mākslas gardēžu loka saistās tieši ar šo filmu, ko pats Džarmušs dēvē par “psihodēlisku vesternu”, kura rituālais ceļojums pretī nāvei izspēlēts Džonija Depa un Gerija Fārmera izpildījumā.

Ezītis miglā (1975). Ёжик в тумане  Viena no populārākajām multfilmām, kuras vērtība ar laiku tikai pieaug. To mēdz dēvēt par psihodēlisku un šizofrēnisku. Bērnībā daudziem nav patikusi.

Dogvila (2003). Dogville [DVD]  Greisa, mūkot no gangsteru grupējuma, meklē glābiņu nomaļā pilsētiņā Dogvilā. Toms, kurš uzstājas kā pilsētas runasvīrs, iedrošina pārējos, un pilsētiņas iedzīvotāji piekrīt bēglei dot patvērumu, kā atlīdzinājumu pieprasot strādāt pilsētnieku labā.

Chaoss (1985).  Ran [DVD]  Tā ir vēsturiska drāma kurā attēlota Hidetora Ičimondži  krišana. Ičimondži ir Sengoku ēras karavadonis, kurš nolemj atteikties kļūt par valdnieku par labu saviem trim dēliem. Šis stāsts ir balstīts uz leģendas par Mori Motonari, kā arī Viljama Šekspīra traģēdiju "Karalis Līrs".

Šindlera saraksts (1993). Schindler's List [DVD] [1994]  Patiess stāsts par Čehijā dzimušo Oskaru Šindleru, biznesmeni, kurš sākoties Otrajam Pasaules Karam meklēja veiksmi bagātībā ekspluatējot lētu ebreju darbu, bet, beidzoties karam, bija bez naudas, jo bija izglābis vairāk nekā 1000 poļu ebrejus no gandrīz drošas nāves Aušvices gāzes kamerās.

Paradīze (1991). Paradise [DVD] [1992]  Paradīze ir vieta, kur cilvēks jūtas laimīgs. Vismaz tā vajadzētu būt… Rozemarija Janga uz vasaru aizved dēlēnu Viliju pie savas draudzenes. Vilijs nonāk Rīdu ģimenē. Lilijas un Bena Rīdu dzīvē ir smags laiks – abi nespēj pārvarēt sāpes par zaudēto bērniņu. Savstarpējās attiecībās viņi netiek pāri šīm sāpēm, atmiņā atkal un atkal atdzīvojas bijušais, zaudētais. Kad ierodas Vilijs, tas nāk kā gaismas stariņš - gan Lilija, gan Bens viņam veltī īsti ģimenisku gādību un sirsnību. Vilijam liels ieguvums ir arī iepazīšanās ar kaimiņu meitenīti Biliju. Abi vienos gados, pārgalvīgi un par izdomas trūkumu nevar sūdzēties… Filmas gars ir cilvēka alkas pēc tuvības, pēc savējiem, pēc tuviem cilvēkiem. Un neatlaidīgajā, iekšēja satraukuma pilnajā tuvības meklēšanā ir gan gaiši, gan sūri brīži.


Polianna (1960). Pollyanna [DVD]  Pēc tāda paša nosaukuma grāmatas radītā filma stāsta par nabadzīgu meiteni, kura spēj saskatīt it visā ko labu. Ir iemesls priecāties par visu, pat par to, ka nav nepieciešami kruķi.

Vīri, kuri skatijās uz kazām (2009). The Men Who Stare At Goats [DVD] [2009]  Reportieris, kurš izpēta valdības slepenu programmu par zaldātiem ar pārdabiskām spējām, kurus izmanto karā Irākā, lai pēc iespējas ātrāk pieliktu punktu gadiem ilgušajai cīņai. Šajā sakarā, reportieris satiek kādu cilvēku, kurš ir viens no šī slepenā armijas vienības kareivjiem. Reportieris pierunā kareivi doties līdzi uz kara darbības vietu, izpētīt viņu darba metodes, pa ceļam iekuļoties dažādās komiskās situācijās…

7 vēlēšanās (2000). Bedazzled [DVD] [2000] Neveiksminieks Eliots Ričards varēs ievelēties septiņas vēlēšanās apmaiņā pret dvēseli, noslēdzot līgumu ar visai simpātisko Sātanu. Un nu viņš jau ir kolumbiešu narkobarons, kas dzīvo greznā savrupmājā, tad rokzvaigzne, tad basketbola zvaigzne, tad... Taču ar katru jaunu pārvēršanos pieaug arī Eliota vēlme pārtraukt šo darījumu.

Šokolāde (2000). Chocolat [DVD]  Pilsētiņā ierodas svešiniece – glīta sieviete ar pusaudzi meitu. Vianna Rošē – tā sauc atnācēju – atver šokolādes veikaliņu un laipni gaida apmeklētājus. Gaida gan, pamazām arī nāk – apskatīties, aprunāties, nogaršot, bet ar viņas ierašanos pilsētā saistās ne tikai šokolādes kārdinājums. Viņa vispār ir no citas pasaules, un to uzreiz visi pamana. Gavēņa laika tradīcijas Vianna neievēro, uz baznīcu neiet, uz katra soļa ir spilgta un izaicinoša. Viņu ievēro visi, katram var būt sava attieksme pret to, ko rada un piedāvā Vianna, bet viņas klātbūtni pamana un jūt visā pilsētiņā. Cilvēkiem, pat Viannas šokolādi nebaudījušiem, parādās dzīves garša. Mainās attiecības un attieksme. Arī svētais tēvs nepaliek malā. Tomēr tas viss ir tikai sagatavošanās lielajiem dzīvošanas svētkiem, ko pilsētiņai cer sarīko Vianna. Kad beidzot ierodas tādi īsti jautrībnieki un miera grāvēji ar pašpārliecināto barvedi Rudo, tad viss var notikt…

Mierīgais kareivis (2006). Peaceful Warrior [2006] [DVD]  Dans Milmans ir koledžas vingrotājs, kas lolo sapni par Olimpiskajām spēlēm. Viņa dzīve sagriežas kājām gaisā, satiekot noslēpumainu svešinieku, vārdā Sokrāts. Sokrāta gudrība puisi burtiski apbur. Pēc nopietna savainojuma ar Sokrāta un jaunas sievietes Džojas palīdzību Dans atklāj, ka viņam vēl daudz kas jāiemācās, pirms viņš atradīs savu piepildījumu.

Vienmēr Jā (2008). Yes Man [DVD] [2008]  Filmā Džima Kerija atveidotais varonis dzīvo nožēlojamu un izolētu dzīvi līdz brīdim, kad pieņem lēmumu visās situācijās un visiem teikt „jā”.  Šis lēmums pilnībā izmaina viņa dzīvi, ļaujot iepazīt jaunus cilvēkus un iesaistīties viss dažādākās aktivitātēs, kas paver viņam pavisam jaunu pasauli.

Alise Brīnumzemē (2010). Alice in Wonderland [DVD] Viena no visu laiku zināmakām pasakām. 19 gadīgā Alise, kura atgriežās brīnumzemē, lai satikot ar saviem seniem draugiem. Alisei ir priekša fantastisks ceļojums, lai atrastu viņas patieso likteni.

Džulī un Džulija (2009). Julie and Julia [DVD] [2010]  Amerikāniete Džūlija Čailda, kas kopā ar vīru pārceļas uz dzīvi Francijā pēckara gados, kaislīgi vēlas iemācīties franču kulinārijas noslēpumus, taču par nelaimi, neviena franču pavārgrāmata vēl nav izdota angļu valodā. Tādas grāmatas izdošanas kļūst par viņas mērķi, tādēļ viņa iestājas slavenajā Cordone Bleu pavārskolā, kļūstot par pirmo amerikāņu sievieti, kam tas izdevies. Viņas galvenā rūpe ir atturēt amerikāņus no saldētiem un konservētiem pusfabrikātiem, parādot cik brīnišķīgs ir svaigi gatavots ēdiens. Pusgadsimtu vēlāk, ņujorkiete Džulī Pauela, kas neveiksmīgi mēģinājusi rakstnieces karjeru, uzstāda sev uzdevumu – gada laikā pagatavot visas 524 receptes, kas publicētas Čaildas pavārgrāmatā. Savus panākumus un kļūmes viņa atspoguļo interneta blogā. Protams, ka vispriecīgākais par jaunā hobija augļiem ir viņas vīrs Eriks, tomēr projekta īstenošanai ir vajadzīgs ne tikai daudz laika, bet arī pacietības.

Augšup (2009). Up (1 Disc) [DVD]  Karls Fredriksens, kurš visu mūžu sapņojis par ceļojumiem, septiņdesmit gadu vecumā ir saņēmis jaunu iespēju. Kopā ar astoņgadīgo Raselu, kurš ir aizrautīgs ceļotājs, Karls piepilda savus sapņus neaizmirstamā piedzīvojumā uz vēl neatklātām zemēm. Satiekoties gan ar runājošiem suņiem, gan ar negaidītiem ļaundariem un eksotiskiem dzīvniekiem, Karls un Rasels iepazīst visu iespējamo dzīves daudzkrāsainību.

Viesis (2008). The Visitor [2008] [DVD]    Mierīga, bet iedvesmojoša filma par profesoru, kurš sen vairs nedzīvo, bet gan eksistē. Negaidīti notikumi viņu satuvina ar cilvēkiem, kuri pamazām viņu atgriež dzīvē.

Laimīgajiem veicas (2007). Happy-Go-Lucky [DVD] [2008]  Popija ir jauna un izskatīga sākumskolas skolotāja, kura dzīvo Londonā kopā ar labāko draudzeni. Viņa ir pozitīva, aktīva un jautra. Viņa mīl ballītes un brīžiem ir pat ļoti izklaidīga, tomēr rūpējas par saviem draugiem un par bērniem skolā. Popija vienmēr atrod laiku citiem, un visi, ar ko viņa iepazīstas, pieķeras viņai. Lai arī Popijas dzīve ne vienmēr šķiet tik saulaina, viņa visur spēj atrast pozitīvo, sevišķi pēc tam, kad viņa iepazīstas ar kādu puisi.

Billijs Eliots (2000). Billy Elliot [DVD] [2000]  Filmas darbība risinās 1984.gadā, mazā ogļraču pilsētiņā Ziemeļanglijā. Filmas galvenais varonis ir 11 gadus vecs trūcīga ogļrača dēls Billijs Eliots, kuru atveido Džemijs Bels. Jaunajam zēnam, kurš tiek audzināts par spēcīgu vīru, nepatīk brutālās boksa stundas skolā, un tā vietā viņš aizraujas ar baletu, kas izmaina viņa dzīvi.

Krietnais Vils Hantings (1997). Good Will Hunting [DVD]  Vils Hantings ir matemātikas ģēnijs, kurš strādā par apkopēju vienā no presižākajām koledžām. Viņa neparasto talantu nejauši atklāj matemātikas profesors, kurš cenšas Vilam parādīt, ka viņš ir kas vairāk, nekā viņam pašam liekas.

Brīnišķīgā dzīve (1946).  It's a Wonderful Life [1946] [DVD] Lieliska filma, kas iedvesmo ne tikai Ziemassvētkos. Filma, kas iedvesmo dzīvot. Filmas pamatā ir stāsts par kādu vīru, kurš visu savu dzīvi ir centies palīdzēt savas pilsētas iedzīvotājiem  un cīnījies par taisnību. Brīdī, kad viņa dzīve sniedz viņam smagus pārbaudījumus, viņam liekas, ka vienīgā izeja ir pašnāvība. Taču palīgā viņam tiek sūtīts eņģelis, kurš parāda, kādēļ ir vērts dzīvot.

Pazudis tulkojumā (2003). Lost In Translation [DVD] [2004]  Bobs ir amerikāņu filmu zvaigzne, kura popularitātes laiks jau ir aizgājis, taču ieradies Japānā, lai filmētos viskija reklāmā. Šarlote ir jauna sieviete, kura reti ir kopā ar savu vīru, jo viņš ir pieprasīts fotogrāfs un daudz laika pavada studijā. Abi nejauši satiekas viesnīcas bārā, un drīz vien starp viņiem sākas neparasta draudzība kā glābiņš viņu vientulībai un garlaicībai. Viņi pavada neaizmirstamu nedēļas nogali Tokijā, tomēr, kad viņu attiecības kļūst dziļākas, pienāk laiks šķirties...

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru