pirmdiena, 2023. gada 9. oktobris

EMDR- traumu pāstrāde ar acu kustībām

 


Tā nu sanāca, ka jaunā darba vieta silti man rekomendēja apgūt vienu konkrētu metodi, kas būtu noderīga darbā ar traumatiskām pieredzēm. Biju par šo metodi dzirdējusi, bet pati nekad nebiju ar to saskārusies un nolēmu painteresēties par iespēju to apgūt. Man paveicās, jo tieši tai mirklī, kad uzrakstīju vēstuli ar jautājumu, kad būs tuvākās mācības, organizatori bija ķērušies pie to plānošanas. Tā, pavisam negaidot, es tiku pie EMDR* metodes apgūšanas bez papildus gaidīšanas (kā dzirdēju, dažiem nācies 2 gadus gaidīt) un bez centīgas informācijas meklēšanas (saņēmu ne vienu vien jautājumu no saviem kolēģiem, kur es to apgūstu ;).

Pati metode pēc būtības nav nekas sarežģīts. Faktiski pēc trīs dienu intensīvām teorētiskām un praktiskām studijām  jaunā "burvju nūjiņa" man bija rokā :). Tiesa, tas ir tikai pirmais bāzes treniņa līmenis, un, lai iegūtu pilnvērtīgu EMDR terapeita sertifikātu, ir jāpraktizē, jāiet uz supervīzijām un jāpabeidz vēl arī otrais tāds pats 3 dienu studiju kurss. Protams, tas nav nekas tik kompleksi sarežģīts, kā jungiānisms, kura studijām es aizvien vēl neredzu galu, bet, spriežot pēc personiskās pieredzes un pētījuma datiem, gana efektīvs līdzeklis, lai uzlabotu dzīves kvalitāti. 

Man patīk šo terapijas veidu saukt par burvju nūjiņu (nereti terapeiti tā arī dara, ka izmanto pildspalvu, zīmuli, vai kādu kociņu), bet faktiski tā, protams, nav nūjiņa. Tā ir prasme radīt apstākļus, lai klientu smadzenes pašas varētu pārstrādāt traumatiskas pieredzes. Kā teica pasniedzēja, Dolores Mosquera, tas ir ievainojums terapeita narcistiskai personības daļai.... jo visu nopietno darbu paveic klienta smadzenes, ne terapeita personība.

Un šis man šajā terapijas veidā (jā, tā nav tehnika, bet terapija) patīk visvairāk-  mans ego var atslābt, visu darba dara klients. Es tikai vicinu nūjiņu....un radu apstākļus, lai klienta smadzenes visu saremontē pašas.

Laipni aicināti, ja ir vajadzība, un, galvenais, gatavība ko darīt, lai pārstrādātu atmiņas/pieredzes/notikumus, kuri tur...un nelaiž vaļā. Radīšu apstākļus, lai izdotos iegūt citu sajūtu un pārliecību traucējošo vietā. Dodiet ziņu un meklēsim iespēju tikties, lai ar to strādātu!

Nē, tā nav vienkārša maģija, bet zinātniski pierādīta :)
 
Darbs sākot no 3 tikšanās reizēm līdz apm. 12, atkarībā no smaguma pakāpes. Šajā gadijumā dodu priekšroku darbam klātienē. Aizputē klientus pieņemu Intas Santas psihologa privātprakse Aizputes Veselības un sociālās aprūpes centrā.

*Terapijas nosaukums- EMDR \eye-movement desensitization and reprocessing\ tulkojams no angļu valodas kā desensibilizācija un traumu pārstrāde ar acu kustībām.

P. S. Jā, šo terapijas metodi var piedāvāt arī attālināti, tomēr man gribas pirms tam gūt pietiekamu pieredzi darbā ar klātienes klientiem.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru