trešdiena, 2013. gada 11. decembris

Slazdi, kādos iekrīt koučs. Ātrā eneagrammas palīdzība.

Kā ierasts, eneagrammas pirmā un būtiskākā vērtība  ir sevis iepazīšana un savu stipro un vājo pušu atklāšana. Kādas mūsu īpašības, ierastās rīcības (saskaņā ar mūsu enetipu) mums var kaitēt kā koučiem sniegt augstas kvalitātes koučingu? Un kā rīkoties? Kur atrodas mūsu izaugsmes zona? Šo rakstu gatavojot, esmu izmantojusi dažādus avotus, tai skaitā arī eneagrammas apmācību laikā iepazīto un atklāto.
Šis raksts varētu būt noderīgs kā koučiem, kuri jau ir iepazinuši eneagrammu un zin savu eneatipu, tā arī koučiem, kuri šajā tēmā neorientējas. Otrajā gadījumā ir iespējams iepazīties ar deviņiem slazdu un komforta zonas radīto rezultātu aprakstiem...(un, iespējams, atpazīt tajā kaut ko sev tuvu, kas  savukārt varētu liecināt par viena vai otra eneatipa stratēģijas pielietošanas prasmēm)...un soļiem, kuri sperami, lai nonāktu tuvākajā izaugsmes zonā.

Slazdi, kuros iekrīt 1. eneatips

Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Esmu pastāvīgās bažās par to, lai izdarītu visu pareizi kā koučs
 •       Fokusējos uz klienta situācijas loģisko, racionālo pusi, ignorējot vai palaižot garām emocionālās dimensijas.
 •       Saistībā ar klienta lēmumu man ir viedoklis un es esmu ar to pārņemts. Kļūstu par padomdevēju.
 •       Fokusējos uz to, kā „salabot” lietas priekš klienta vai ar klientu.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs visi laiku pa laikam iekrītam vieninieka stratēģijā. Mums ir nepieciešamība būt pareiziem un tādā gadījumā, kādam citam ir jābūt nepareizam. Kad vien kā kouči mēs domājam, ka mūsu klients ir noraidošs, neuzņēmīgs pret koučingu, bezpalīdzīgi iestrēdzis vai neatbildīgi izplūdis, mēs kļūstam par vieniniekiem. Mēs baidāmies padoties mūs pašus ievainojošai patiesībai, ka klients ir ārpus mūsu kontroles. Tamdēļ mēs to nosodām (kritizējam). 

Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Pretēja grēcīgi vieninieciskajai pareizības pārliecībai ir dziļa atklāsme, ka ikviens jau piedzimstot un pēc savas būtības ir radošs, resursu pilns un pilnīgs savā būtība (atceries par saviem devītnieka miera un divnieka mīlestības spārniem). Tas nozīmē, ka jebkas, ko klients dara ir radoša, resursu pilna un pilnīga savā būtībā atbilde paša klienta videi. Pat lietas, kuras Tev kā koučam (vai kā cilvēkam) nepatīk.  Klientam nav problēmas. Viņam ir atbildes uz viņa situāciju. Klients laika gaitā var uzzināt šīs atbildes arvien raitāk un raitāk, bet jebkurai atbildei ir sava gudrība un  atklāsme, kuras vērtība pieaug, iegūstot to pašam. Tavi izaugsmi veicinātu sesijas laikā notikušā analīze, bet noteiktā veidā: atzīmē trīs lietas, kuras Tev izdevās labi, un tikai VIENU, kurai nepieciešams uzlabojums.


Slazdi, kuros iekrīt 2. eneatips 

Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Meklēju apliecinājumu tam, ka klientam patīku.
 •       Esmu pārāk iecietīgs attiecībā pret klientu.
 •       Neesmu tiešs, sniedzot atgriezenisko saiti klientam.
 •       Nenosaku  pienācīgas robežas koučinga attiecībās.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs visi iekrītam divnieka stratēģijā, kā kouči, kad mums rodas vēlme, alkas un varbūt vajadzība būt klientam patīkamam. Mēs savam klientam radam patīkamu, siltu un iejūtīgu atmosfēru, kurā viņš var sajusties mīlēts un no kurienes nav nepieciešams spert soļus tur ārā, kur notiek biedējošā rezultātu pārbaude, kur uz priekšu un tālāk sauc pārmaiņu vējš un kur draud biedējoši jaudīgi jautājumi, kas var sašūpot klienta pasauli. Tad kad esam divnieki,  mēs baidāmies no mūsu klienta noraidījuma, tādēļ mēs atliekam savus „sitienus”, „spērienus” un „īlenus”.
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Piefiksē, kad Tevī rodas vēlme izpatikt klientam un pasaki sev „Paldies!” par šī mirkļa atklāšanu. Un sāc rīkoties pretēji tam, kā biji plānojis. Pretēji tam būtu uzdot jautājumu, kas ir biedējošs: aizliegts, neakceptējams, nedzirdēts vai tabu (esi oriģināls, atceries par četrinieka spēju izsaukt emocijas). Ej tajā virzienā un ļauj pazust bailēm, ka Tavs klients Tevi atlaidīs. Ja viņš Tevi atlaidīs, tas, iespējams, būs pati labākais, kas varētu notikt, jums abiem. Esi bezbailīgs un izvēlieties tīru (nevis nopelnītu) mīlestību.

Slazdi, kuros iekrīt 3. eneatips 

Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Īpaši fokusējos uz ārējo mērķu sasniegšanu.
 •       Uzturu  ātru koučinga sarunas tempu, neatvēlot telpu klienta sirdij un emociju izpausmēm.
 •       Vairāk fokusējos  uz padomu došanu vislabāko un efektīvāko soļu speršanā, nekā  uz klienta koučēšanu saskaņā ar plānu.
 •       Pieļauju  aktivitātēm vai kaut kā darīšanai ņemt virsroku,  tā vietā, lai ļautu notikt procesam pašam par sevi.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs visi iekrītam trijnieka stratēģijā kā kouči, kad mēs strādājam pārāk daudz, lai ieviestu līdzsvaru citu cilvēku dzīvēs, atstājot novārtā paši savējās. Mēs sajaucam profesionālo koučinga intimitāti ar reālo intimitāti. Reālā intimitāte nozīmē tikt galā ar kašķīgiem draugiem, nepateicīgiem mīļajiem, neparedzamiem ģimenes locekļiem. Ir daudz jautrāk iet koučēt, nekā būt bagātīgās cilvēciskās dzīves bardakā.   
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Izaugsme koučiem-trijniekiem ir ļaut darbam būt darbam un mācīties ārpus darba dzīvot pat bagātāk dzīvi kā darbā. Paskaties uz dzīvi reālāk (aizņemies 6.stratēģiju) un saskati, ka gan Tev, gan klientam ir arī cita-patiesi personīgā dzīves daļa. Kā būtu, ja Tu klientam pajautātu: „Kā Tu jūties?”

Slazdi, kuros iekrīt 4. eneatips 

Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Nokļūstu  klienta situācijas emocionālā aspekta varā.
 •       Aizmirstu  pajautāt klientam specifisku darbību/soli/aktivitāti.
 •       Nesazemēju  sevi un klientu realitātē, bet ļauju plivināties „vēlmju pilnā” mākoņu pasaulē.
 •       Salīdzinu sevi ar klientu vai apskauž tos klientus, kuri manuprāt dzīvo daudz piepildītāku dzīvi.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs visi nokļūstam četrinieka stratēģijā, kad emocijas mūs pārklāj un mēs zaudējam saikni ar patieso situācijas vajadzību. Daži no mums ir tik ļoti nesaistīti ar savām sajūtām, ka tad, kad tās vienreiz parādās, mums šķiet, ka mums ir tiesības tās izpaust visai pasaulei komplektā ar ļoti mazu pašrefleksijas un paškontroles devu.
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Pretēji četrinieka vēlmei norobežoties savā unikalitātē un „īpašīgumā”, īstais ceļš ir tur ārā, tajā aizsērējušajā pasaulē, kurai četrinieks bieži vien ir uzgriezis muguru (atceries par vieninieka vēlmi sakārtot pasauli- Tu ar savu jūtīgumu un oriģinalitāti, ļoti daudz tai varētu sniegt). Ļauj sev saņemt nelielu nokautu; dievini  pat tad  ja zini, ka attiecībām ir jābeidzas ar nāvi vai šķiršanos; pacel un atnes mājās no ielas kucēnu. Mīli tik un tā.  Atceries, ka kādam varētu būt noderīgs jautājums: „Kas ir vērtīgs Tavā ierastajā/parastajā rīcībā?” un „Kā Tu šo vērtību varētu ienest savā dzīvē, sperot konkrētus soļus pēc mūsu sarunas?”

Slazdi, kuros iekrīt 5. eneatips

 Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Pārlieku fokusējos uz idejām, plāniem un analīzi, bet aizmirstu veltīt laiku klientam aktuālo soļu īstenošanai.
 •       Neizpaužu  neko par sevi koučinga attiecībās.
 •       Negribīgi ieviešu emocijas koučinga vidē.
 •       Meklēju veidus, kā parādīt klientam, cik gudrs esmu.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs uzdodam jautājumus. Un diemžēl lielākā daļa mūsu jautājumu aizsūta klientu tieši uz  viņa galvas saturu. Viņš tur klejo savā galvā, mēģinot atklāt atbildes, kuras, kā viņam šķiet, viņam ir vajadzīgas. Prāts var noslēgt pieeju dziļākai klienta dvēseles gudrībai. Tomēr mēs kā kouči bieži vien ļaujam klientam palikt ar šo virspusējās mentālās psihes daļas atbildi.  
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Zināšanas nav viedums. Viedums nevar nākt tikai no prāta; tas nāk kad prāts, sirds, ķermenis un dvēsele ir saskaņā. Pieciniekiem un visiem mums ir jāatstāj pazīstamā un ierastā domu teritorija un jāienirst nezināmajās sfērās.  Ļoti vērtīga varētu būt savu emociju novērošana sesijas laikā, kā tās rodas...un kā rodas vēlme tās noliegt. Izkāp uz mirkli no savas galvas un sameklē, kur atrodas Tava sirds. Sesijas laikā atceries par jautājumu: „Kādas emocijas Tevī izraisa šis...?”

Slazdi, kuros iekrīt 6. eneatips

 Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Neticu savai kouča intuīcijai  Man nav pārliecības par sevi un es nepacietīgi dīdos  uz priekšu un atpakaļ starp dažādām iespējām.
 •       Jūtos pārāk atbildīgs par klienta sasniegumiem.
 •       Neuzdodu klientam lielus jautājumus ar potenciāli neskaidrām atbildēm.
 •       Neizaicinu klientus saskatīt lielākus mērķus un uzņemties atbilstošu risku.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Sešinieka stratēģija ir atrast un atrisināt problēmu pirms viņa ir atradusi pašu. Orientācija uz jebkādām problēmām ir laušanai  gana smags paradums jebkuram koučam. Tev vajag pāraugt to sevi, kurš saskata sevī problēmu detektoru, tā vietā kļūstot patiesi līdzjūtīgi neitrālam pret klienta grūtībām.
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Ticība – tā rodas tika tad, kad esam atslābuši un ļaujam Visumam uzņemties darbošanos ar problēmām. Tik ilgi, kamēr mēs veidosim kontraktu bailēs, vai mēģinot salabot lietas, dabīgais atrisinājums nenotiks. „Nevis mans, bet Tavs prāts”, ir ceļš, kurš atbrīvo cieši bailēs saistīto sešinieku. Atlaid bailes un pievienojies devītnieka plūsmai.

Slazdi, kuros iekrīt 7. eneatips

 Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Esmu neieinteresēts vai „aizpeldējis” koučinga laikā. Daru  vairākas citas lietas laikā, kamēr koučēju ar telefona/skype  starpniecību.
 •       Steidzinu  klientu sarunas laikā, aizmirstu dot klientam laiku un telpu savas pieredzes izteikšanai.
 •       Aizmirstu par sesijām, kas ļautu izsekot klienta progresam iepriekšējo sasniegumu jomā.
 •       Iedomājos, ka nav nepieciešams sesijās veltīt laiku klienta skumjām vai kādām citām tumšām un dziļām sajūtām.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs visi topam piesaistīti spožām, spilgtām jaunām idejām, plāniem, mērķiem un mūsu klientu vīzijām. Bet ir svarīgi turēt klientu pēdas uz uguns. Mums ir jābūt pārliecinātiem, ka sapņi tiek sazemēti struktūrās un neļauj mūsu klientiem tikai aizlidot atkal tālāk, prom pie nākošajiem sapņiem.
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā Skaidra apņemšanās, ar visām no tā izrietošajām sekām, apgrūtinājumiem, un cīņām, ir galvenais septītnieku vieduma ceļš. Palikt ar vienu projektu vai vienās attiecībās, neskatoties uz to, cik pavedinoši nākamais tos vilina, tas ir īstais izaugsmes un nobriešanas ceļš. Bez apņemšanās un piesaistes, septītnieks var palikt kā apreibis pusaudzis visu savu dzīvi. Pirms uzdot jautājumu par nākamo tēmu, pajautā klientam: „Kas vēl Tev būtu piebilstams?”, vai „Kas vēl tajā, ko teici, ir vērtīgs?”
   

Slazdi, kuros iekrīt 8. eneatips

 Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Drīzāk saku klientam, kas būtu jādara, nevis jautāju un klausos.
 •       Fokusējos uz darbību, kas skar pašu būtiskāko, neņemot vērā procesu, kam iet cauri klients, lai sasniegtu rezultātus.
 •       Izvairos no tēmām, kas var izsaukt klienta ievainojamības izrādīšanu.
 •       Pārāk fokusējos uz klienta izaicināšanu un to, lai klients izbaudītu izaicinošas situācijas dzīvē.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Mēs vēlamies visu to labāko mūsu klientiem. Un reizēm  uzskats, ka mēs zinām, kas klientam ir vislabākais, var kļūt par pārliecību. Kad viņi nedara to, ko mēs vēlētos, mēs to saucam par rezistenci un varam kļūt pat neapmierināti.  Kad tie kļūst ievainojami, mēs varam to uztvert kā mazdūšību un vēlamies klientus sapakot atpakaļ, kā mums šķiet, viņu labākajā „formā”.
Pārmaiņas sagaidāmas,, ja spersi soli izaugsmes zonā: Tev ir jāpadodas Tavai paša ievainojamībai: Tu nevari mainīt kādu citu. Tev ir jāatdod iespējas un atbildība atpakaļ Taviem klientiem un jācenšas saskatīt viņu darbībās nevis rezistenci, bet precīzi to, kas viņiem būtu darāms tieši tagad. Atlaidies krēslā, aizver muti, sāc klausīties un vērot notiekošo! Atceries par septītnieka dzīves vieglumu- tas Tev ir turpat blakus!

Slazdi, kuros iekrīt 9. eneatips

Ja Tu par sevi vari teikt:
 •       Vēlos pārliecināties, ka ar klientu viss ir kārtībā un izvairos no smagām sarunām.
 •       Izvairos no sarunām, par klienta situācijām, kas ietver konfliktus.
 •       Nefokusējos uz palīdzību klientam personīgo prioritāšu noskaidrošanā.
 •       Esmu vieglā ceļa gājējs- neizaicinu klientu izvirzīt lielus mērķus.

Tad Tava komforta zona var Tevi novest pie šāda rezultāta: Tev gribas mīlēt savus klientus.  Reizēm tas var radīt neveselīgu atkarību Tavos klientos, Tev kļūstot par vienīgo personu pasaulē, kas patiesi viņus var saprast. Tas atņem  viņiem viņu pašu spēku.
Pārmaiņas sagaidāmas, ja spersi soli izaugsmes zonā: Aizņemies spēku no astotnieka un spēju atšķirt no vieninieka un esi gatavs radīt klientam nekomfortablus apstākļus. Tavs darbs nav saprast Tavu klientu. Bet gan reizēm tas ir tieši tas – dot viņam vai viņai nekomfortablu spērienu, kas virza to tajā virzienā, par kuru tas tā arī ir teicis, ka vēlas...nokļūt TUR. Jauki – šis stāvoklis neizslēdz šādas iepriekš aprakstītas izdarības. Atceries par sadarbības robežu nospraušanu uzsākot darbu, bet sesijas laikā atceries pajautāt klientam: „Kas būtu visizaicinošākais Tev šajā situācijā?”

Eneagrammas zināšanas nedod iespēju tūlīt un nekavējoties izvairīties no kouču slazdiem. Tomēr tās rada iespēju "slazdu" situācijās iegūt ko vērtīgu, bet\\uz priekšdienām iegūt apzinātu aizsardzības komplektu un gatavību to pielietot.

Lai vērtīgu atziņu pilna dzīve mums um mūsu klientiem!Vairāk par katru konkrēto eneatipu, tam raksturīgajām iezīmēm un, kas pats galvenais, attīstības ceļu, var uzzināt lasot grāmatas (latviski  grāmata meklējama šeit >>, iepazīstot interneta resursus (zem atslēgvārdiem enneagramm, das enneagramm, эннеаграмма) un speciālās apmācībās- semināros. Vēlos pievērst uzmanību faktam, ka eneagrammas teorijas radītāji visi kā viens, uzskata ka visvērtīgākās eneagrammas zināšanas var iegūt speciālās apmācībās. Vēl vairāk- daļa no šiem cilvēkiem uzskata, ka sava eneatipa noteikšana  un patiesa iepazīšanai bez šāda semināra nav iespējama, tādējādi uzsverot grupas dinamikas nozīmi sevis iepazīšanā. 


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru