ceturtdiena, 2015. gada 23. aprīlis

Starptautiska kouču akreditācija. Mana pieredze. Svarīgas nianses.

Aprakstot starptautiskas kouču akreditācijas nozīmi un ko tas nozīmē (skatīt šeit>>), es minēju, ka uz šo brīdi (2015.gada aprīlis) Latvijā ir nepiedodami maz starptautiski akreditētu kouču. Tā, kā nupat esmu ieguvusi šo statusu, nolēmu aprakstīt šī procesa ceļu un galvenās nianses, kam jāpievērš uzmanība. Ceru, ka šis apraksts iedrošinās arī citus manus kolēģus akreditēties un līdz ar to celt profesionāla koučinga līmeni Latvijā.

Uzsākot akreditācijas procesu: 
  • Izpēti savus izglītības dokumentus un sagatavo tos digitālā formātā (ACTP, ACSTH, CCE vai kas cits vairāk info par to skatīt iepriekšējā rakstā šeit >>);
  • Saskaiti savas prakses stundas ņemot vērā ICF prasības par to uzskaiti un klientu datu norādi;
  •  Atrodi sev atbilstošo akreditācijas procesa ceļu (skat. šeit >>).



JA NEPIECIEŠAMS
  •  Meklē mentoru; 
  • Veic sesijas audio ierakstu kādā no valodām, kurās saprot mentors.



JA NEPIECIEŠAMS
  • Ja Tavs ceļš ir ACC- portfolio, PCC- ACSTH, PCC- portfolio vai MCC (skatīt šeit >>), tad, veicot audio ierakstu, ņem vērā arī to, kurā valodā ir iespējams iesniegt pieprasīto audio sesiju;
  • Veic audio sesiju transkriptu.



Kad viss nepieciešamais ir sagatavots atbilstoši prasībām, dodies uz ICF mājas lapu www.coachfederation.org  un tiešsaistē nopērc attiecīgo pieteikuma formu. Kad apmaksa būs veikta, saņemsi apstiprinājuma epastu un saiti uz pieteikuma formu. 


Uzmanību! Tā, kā  iesnieguma forma ir jāaizpilda vienā piegājienā, tad dokumentiem ir jābūt sagatavotiem mirklī, pirms uzsāc šo procesu. Pieteikuma formas aizpildei ir atvēlētas 3h. Lai atvieglotu sev dzīvi, pirms tam ir vērts lejuplādēt šīs formas parauga versiju un izpētīt, kādi dati ir iesniedzami un kāds ir augšuplādei derīgais formāts un izmērs.

Manā gadījumā bija nepieciešams pārveidot nostrādāto koučinga stundu uzskaites tabulu, jo iepriekš biju datus uzskaitījusi pēc principa: „Notiek sesija – veicu ierakstu”. ICF prasība ir veikt kopīgu sesiju uzskaiti darbā ar vienu klientu,t.i.: „Uzsāku darbu ar klientu- uzsāku nostrādātā laika reģistrāciju līdz mirklim, kamēr beidzu darbu ar konkrēto klientu”. Aktuālo tabulas piemēru iespējams lejuplādēt www.coachfederation.com


Otra lieta, kam jāpievērš uzmanība ir fakts, ka ICF var sazināties ar kādu no klientiem, lai pārbaudītu, vai tiešām viņam ir bijusi sadarbība ar konkrēto kouču. Tamdēļ ir vērts pabrīdināt savus klientus, ka gatavojies kārtot akreditāciju un šī iemesla dēļ klients var saņemt vēstuli no ASV. Es ļoti apzinīgi piegāju šai prasībai un visiem klientiem nosūtīju šādu info.  Mans darbs atmaksājās, jo tas izraisīja patīkamu emociju gūzmu- liela daļa klientu apsveica mani ar šo jauno izaicinājumu. Ja gadījumā Tev ir bijis darbs uzņēmumā/projektā, kura vadība nevēlas izpaust klientu datus, tad ir iespējams norādīt kontaktpersonas informāciju (noteikti ir bijis kāds, kurš kūrēja šo procesu no uzņēmuma puses). Noderīga ir arī atsauksmes vēstule, kurā konkrētā uzņēmuma/projekta pārstāvis ir apstiprinājis, ka esi strādājis kā koučs norādot klientu skaitu, laika periodu un nostrādātu stundu skaitu. Atsauksmes vēstuli/-es tāpat var augšuplādēt tiešsaistes formā. Ir jāņem vērā, ka šajā tabulā drīkst iekļaut tikai to klientu datus, kuri ir piekrituši, ka viņu dati tur tiek ievietoti. Šis jautājums nav apspriežams.

Kad iesniegums ir veiksmīgi iesniegts, es nonācu vietā, kur bija sekojošs attēls.


Taisnību sakot, pieeju kouča zināšanu novērtējuma testam (CKA) – t.i. online eksāmenam es saņēmu ātrāk, kā rakstīts, tomēr neskatoties uz to, viss process pamatīgi ievilkās. Par to kāpēc tā var lasīt turpinājumā šeit>>


Biju izvēlējusies eksāmenu kārtot krievu valodā, jo, lai gan angliski varu sazināties un pat vadīt koučinga sesijas, tomēr nejutos tik pārliecināta savās zināšanās, lai kārtotu rakstisku eksāmenu, kurā katrs vārds ir no svara. Šajā eksāmenā ir 155 jautājumi un tie ir sadalīti 5 daļās: 4 daļas ir veltītas kompetencēm un viena- ētikas jautājumiem. Eksāmens ir jākārto vienā piegājienā, to nevar izpildīt pa daļai, pārtraukt un pēc tam turpināt atkal. Tā izpildei ir atvēlētas 3h, laiks sāk atskaiti, tiklīdz tiek nospiesta poga „Sākt”. Taisnību sakot, 3h nebūt nav pārspīlēti, es šim eksāmenam veltīju 2h un 45 minūtes. Testa formāts ir „izvēlies pareizo atbildi”. Bija reizes, kad šķita, ka pareizas varētu būt 2 atbildes. Tādos gadījumos man palīdzēja izdrukātais un blakus noliktais kompetenču apraksts krievu valodā (ja eksāmenu kārto angliski, noderīgs varētu būt tas pats dokuments angliski, jo bieži vien svarīgs ir formulējums). Mirkļos, kad bija jāizskata situācija darbā ar klientu, man palīdzēja pieredze darbā ar mentoru. Visvieglākā bija ētikas sadaļa. Kopumā eksāmens nav ļoti sarežģīts. Ja esi iepazinis kompetenču aprakstu un ētikas kodeksu, esi strādājis ar mentoru, tad problēmām nevajadzētu būt. Lai eksāmenu nokārtotu, ir jāatbild 70% pareizu atbilžu. Gadījumos, kad māc šaubas, jautājumu var atlikt un atgriezties pie tā pēc kāda laika. Beigās ir iespējams pārskatīt neatbildēto jautājumu sarakstu. Kad visi jautājumi šķiet atbildēti pareizi, jāspiež poga „iesniegt” un nekavējoties ir iespējams uzzināt gan kopējo eksāmena rezultātu, gan katras sadaļas rezultātu.
Pēc tam epastā atnāk ziņa ar apsveikumu un saitēm uz attiecīgo sertifikātu un logo, kā arī iespējām, kuras sniedz jaunais status.



Tas ir gadījumā, ja eksāmens ir nokārtots. Savukārt, ja eksāmenu nav izdevies nokārtot, tad atnāk ziņa ar saiti uz iespēju iegādāties nokārtot eksāmenu atkārtoti. Šī saite ir derīga 6 mēnešus, kas ir pietiekams laiks, lai pilnveidotu savas prasmes jomās, kuras šķiet kritiskas.


Man zināmā mērā noveicās, jo spēju iegūt abas šīs pieredzes: gan to, ko nozīmē nolikt eksāmenu, gan pieredzējusi to, ko nozīmē eksāmenu nenolikt. Loģiski tad man būtu jābūt pieredzei kā notiek atkārota eksāmena kārtošana, tomēr tās man nav. Lai cik tas dīvaini neizklausītos- man eksāmenu tomēr nevajadzēja kārtot no jauna, jo izrādījās, ka to biju veiksmīgi nokārtojusi jau pirmajā reizē. Par to mans nākamais ieraksts šeit>>

Visaktuālāko informāciju par kouču akreditāciju var iegūt, apmeklējot  www.coachfederation.org  , šis raksts ir balstīts uz 2015.gada aprīlī spēkā esošo informāciju.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru